Západní společnosti chtěly vydělávat v Rusku. Mají ztráty několik bilionu korun

Přidat na Seznam.cz

Od zahájení invaze na Ukrajinu utrpěly evropské společnosti přímé ztráty z operací v Rusku ve výši nejméně 100 miliard eur (přes 2,4 bilionu Kč), napsal list Financial Times.

Průzkum velkých evropských společností ukázal, že celkem 176 společností, které letos zveřejnily výroční zprávy za rok 2022 a účetní závěrky, zaznamenalo různé ztráty ze svých ruských operací, uvedl Financial Times.

Tyto ztráty zahrnují „snížení hodnoty aktiv, náklady související s měnovými kurzy a další jednorázové výdaje v důsledku prodeje, uzavření nebo omezení ruských podniků“.

Více než polovinu ztrát utrpěly energetické a utilitní skupiny, zbytek tvořily banky, chemické, průmyslové a automobilové společnosti, uvedl deník The Moscow Times. Největší ztráty až 20 miliard eur, zaznamenaly podle britské, německé a francouzské společnosti.

Analytici oslovení deníkem tvrdí, že nedávná rozhodnutí Ruska o převzetí kontroly nad evropskými korporacemi naznačují, že společnosti, které se rozhodly zůstat v Rusku, čeká „další bolest“.

„I když společnost přišla o hodně peněz odchodem z Ruska, ti kteří zůstanou, riskují mnohem větší ztráty,“ řekl Nabi Abdullaev, partner globální strategické poradenské společnosti Control Risks se sídlem v Londýně.

„Ukazuje se, že odříznout se a utéct byla nejlepší strategie pro společnosti, které se na začátku války rozhodovaly, co dělat. Čím rychleji jste odešli, tím menší jste měli ztráty,“ dodal.

Od prosince Rusko nutí zahraniční společnosti opouštějící zemi prodávat svá aktiva ruským kupcům s 50% slevou a účtuje jim výstupní poplatek ve výši nejméně 10 % hodnoty transakce.

Podle Financial Times zaznamenaly tři největší ropné a plynárenské skupiny BP, Shell a TotalEnergies ztráty ve výši 40,6 miliardy eur. Vyšší ceny energií jim však pomohly vykázat v roce 2022 zisk 95 miliard eur.

Podle analýzy údajů Kyjevské ekonomické školy, kterou FT provedl, zůstala v zemi po invazi Moskvy na Ukrajinu více než polovina z 1 871 evropských společností působících v předválečném Rusku.

Zdroj: themoscowtimes.com, ft.com, redakčně upraveno