Zalando zruší stovky pracovních míst

Přidat na Seznam.cz

Inflace a omezování spotřebitelů si vybírají svou daň na maloobchodním prodejci módy Zalando. Nyní zakladatelé oznámili, mnoho ze 17 000 pracovních míst bude zrušeno, uvedl webový portál Merkur a deník Spiegel.

Německá zásilková společnost Zalando, která čelí rostoucí zdrženlivosti mnoha spotřebitelů, plánuje rozsáhlé propouštění. „Několik stovek“ z celkových 17 000 pracovních míst bude muset být zrušeno, napsal internetový prodejce módy v dopise zaměstnancům. Dopis byl dán k dispozici deníku Spiegel.

O záležitosti již informovala další média, včetně tiskové agentury Reuters a deníku Financial Times. V dopise se oba zakladatelé společnosti Zalando obracejí na zaměstnance. Problémy pramení z toho, že v posledních letech se některé oblasti společnosti příliš rozrostly. „Jedná se o velmi obtížný, ale nezbytný krok, abychom co nejlépe využili výzvy a příležitosti, které nám budoucnost přináší,“ píše se v dopise.

Společnost Zalando uvedla při zveřejnění čtvrtletních údajů v listopadu 2022 opatrný výhled hospodaření. Skupina kótovaná na burze DAX zároveň varovala, že svých střednědobých cílů pravděpodobně dosáhne až se zpožděním. Již v srpnu společnost naznačila, že v budoucnu bude pravděpodobně „jen o něco defenzivnější“. Tehdy se však hovořilo pouze o zmrazení náboru, nikoliv o snižování počtu zaměstnanců.

Společnost Zalando založili v roce 2008 David Schneider a Robert Gentz. Zakladatelé nyní napsali zaměstnancům, že místo „velké společnosti s velkou firemní strukturou“ chtějí být nyní „velkou společností s malou firemní strukturou a smýšlením“. Zaměstnanost se stala příliš velkou. Velikost a složitost by zhoršily schopnost skupiny přijímat rozhodnutí, a proto byly nyní nutné výrazné škrty.

Zatím není jasné, jak přesně bude snižování počtu pracovních míst probíhat. Podle obou zakladatelů však chce být společnost transparentní.

Zdroj: spiegel.de, merkur.de, redakčně upraveno