Zakladatel Alibaba Jack Ma je zpět v Číně

Přidat na Seznam.cz

Zakladatel společnosti Alibaba Jack Ma vystoupil ze skupiny Ant Group. Nyní se multimiliardář, který zřejmě upadl v nemilost režimu, v Číně opět ukazuje, uvedl deník The Guardian a stanice BBC.

Komunistická strana Číny v posledních letech razantně rozšířila svou kontrolu nad soukromými společnostmi. Za jeden z nejdůležitějších příkladů je považována finanční dceřiná společnost Ant největší světové obchodní platformy Alibaba. Její oslnivý zakladatel Jack Ma zmizel ze scény a naposledy se vzdal kontroly nad Ant Group.

Nyní se čínský miliardář poprvé po více než roce znovu objevil v Číně. Jak uvedl hongkongský list South China Morning Post, Ma v pondělí navštívil školu ve východočínské metropoli Chang-čou.

Jack Ma, bývalý učitel angličtiny, tam diskutoval o tématech, jako je chatbot ChatGPT poháněný umělou inteligencí, uvedla škola Yungu na svém oficiálním účtu WeChat. Školu založil v roce 2017 Ma a další zakladatelé společnosti Alibaba v rodném městě gigantické společnosti v oblasti elektronického obchodu.

Zakladatel internetového gigantu Alibaba a fintech společnosti Ant Group se od podzimu 2020 na veřejnosti objevoval jen zřídka. V té době čínské regulační orgány potlačily IPO společnosti Ant Group a Ma zřejmě upadl v nemilost režimu.

Jeho společnost stojí za mobilním platebním systémem Alipay, který má více než miliardu uživatelů. Plánované IPO mělo být s 35 miliardami dolarů největší na světě, ale na poslední chvíli z něj kvůli čínským regulátorům sešlo.

Podle zpráv tisku žil 58letý multimiliardář v loňském roce delší dobu v Japonsku. Byl však spatřen také v Thajsku a několikrát v Evropě.

Akcie společnosti Alibaba v jednu chvíli po zprávě o návratu vzrostly o více než čtyři procenta.

Zdroj: bbc.com, theguardian.com, scmp.com, redakčně upraveno