Z Ruska odteklo v přepočtu rekordních 5 bilionů korun od začátku invaze na Ukrajinu

Přidat na Seznam.cz

Ruská centrální banka uvedla, že od začátku plnohodnotné invaze na Ukrajinu v roce 2022 bylo z Ruska staženo rekordních 253 miliard dolarů (přes 5 bilionů Kč), uvedl webový portál Business Media.

Čistý odliv kapitálu z Ruska počínaje únorem 2022 a konče červnem 2023 vypočítalo Centrum pro makroekonomické analýzy a prognózy banky.

„Čistý příliv na běžných transakčních účtech ve výši 236 miliard dolarů a čistý odliv na finančních účtech dosáhly bezprecedentní úrovně,“ uvedli experti banky ve své analýze zveřejněné v pondělí.

Odliv 239 miliard dolarů z Ruska v loňském roce, včetně 13 miliard dolarů v lednu před invazí, byl podle analýzy čtyřikrát vyšší než částka, která byla ze země vyvedena v roce 2021. Dalších 27 miliard dolarů bylo zatím z Ruska vyvedeno v roce 2023.

Míra odlivu kapitálu v poměru k HDP dosáhla v roce 2022 13 %, čímž překonala předchozí rekord 11 % zaznamenaný jak během globální finanční krize v roce 2008, tak po ruské anexi Krymu od Ukrajiny v roce 2014.

Průměrná míra odlivu kapitálu za předchozích 13 let činila podle deníku The Moscow Times 5 %.

Pohyb finančních prostředků dosáhl rekordní úrovně navzdory západním sankcím komplikujícím transakce a omezením ruské centrální banky na výběry hotovosti ze zahraničí.

Zdroj: themoscowtimes.com, bm.ge, redakčně upraveno