Výrobce Viagry zastavil dodávky do Ruska

Přidat na Seznam.cz

Rusové si budou muset vyrábět vlastní pilulky na erekci poté, co výrobce Viagry ve středu oznámil, že zastavuje distribuci tohoto léku, uvedl deník The Washington Post a deník Business Insider.

Podle deníku The Washington Post společnost Viatris, výrobce Viagry, loni informovala Kreml, že v souvislosti s invazí na Ukrajinu zastaví prodej léků na erekci v Rusku. Ve středu bylo Rusko oficiálně odříznuto od nových dodávek a Kreml uvedl, že 36 místních společností má „technologickou možnost“ vytvořit náhradní pilulku na erekci.

Ruské ministerstvo průmyslu a obchodu sdělilo státní tiskové službě TASS, že lék používaný pro Viagru, sildenafil, se v současné době v Rusku nevyrábí, ale že alternativy jsou na cestě, přičemž se již zaregistrovaly desítky nových společností.

Společnost Viatris původně zastavila klinické zkoušky v Rusku poté, co Kreml v únoru 2022 zahájil invazi na Ukrajinu, uvedl The Washington Post. Ačkoli toto rozhodnutí nezastavilo distribuci společnosti do Ruska. V průběhu roku utrpěla společnost Viatris v Rusku finanční ztráty kvůli problémům s dodavatelským řetězcem, ale nadále dodávala pilulky již existujícím pacientům.

Ukrajina a Rusko tvořily na začátku roku 2022 méně než 1 % příjmů společnosti, uvedla společnost ve čtvrtletní zprávě z května 2022.

Středeční rozhodnutí však nyní zanechává domácí ruské společnosti ve snaze vyrábět národní alternativy, což je trend, který se projevil i u dalších léků, které již nejsou v Rusku dostupné.

Ačkoli farmaceutické společnosti nebyly v sankčních balíčcích přímo cílem, jejich podnikání a dodávky byly válkou zasaženy a mnohé z nich měly problémy s dodavatelským řetězcem.

Podle listu The Washington Post, přijala Ukrajina v květnu 2022 zákon, který zakázal prodej a distribuci léků od společností, které udržovaly vazby s Ruskem.

Zdroj: washingtonpost.com, businessinsider.in