Výrobce stavebních materiálů Knauf odchází z Ruska

Přidat na Seznam.cz

Společnost Knauf, která se zaměřuje na oblast výroby stavebních materiálů se rozhodla po 30 letech opustit ruský trh. Pro mnohé je to velké překvapení. Kreml o tom již byl informován, jak píší deníky Wallstreet-online a Merkur.

Společnost Knauf dle dostupných informací pomáhala Putinovi s obnovou Mauripolu, a to následně vedlo k velké kritice. A tak se teď překvapivě vzdala miliardového byznysu v Rusku. Společnost Knauf se teď bude snažit převést celý podniku v Rusku, a to včetně těžby surovin, výroby a prodeje na místní management, a to tak aby byla zachována pracovní místa. Podnik v Rusku čítá více než 4 000 zaměstnanců. Pro společnost to není jednoduché. Celá transakce podléhá schválením ruských orgánů. Přesné důvody pro odchod však do dneška zůstávají nejasné.

Velké ztráty pro ruskou ekonomiku

Společnost Knauf je jedním z největších společností působících v Rusku, a to s ročním obratem téměř jedné miliardy eur (přibližně 25 miliard korun). Společnost však je dlouhodobě kritizována za to, že zůstává i na dále v Rusku. Jak již bylo řečeno, tak byla kritizována i za to, že pomáhala obnovovat Mauripol (obnovu škol, nemocnice, divadla i muzea).

Firma Knauf však není jedinou firmou, která se z Ruska stahuje. Například majoritní akcionář Christian Rödl společnosti Rödl und Partner po dlouhém zvažování stáhl svou poradenskou firmu z Ruska. Pro německé firmy je stažení firem z Německa velkou výzvou. Jestliže se totiž německé společnosti stáhnout z Ruska, vzniknou velká rizika. A to z toho důvodu, že vláda v Rusku přijala zákon, podle něhož musí být sleva z kupní ceny prodávané společnosti přibližně 50 %. Odchod tak může být spojen s rizikem vyvlastnění.

Zdroj: Wallstreet-online, Merkur