Vstupuje Klarna do e-commerce? Má za sebou další miliardovou akvizici

Přidat na Seznam.cz

Švédská fintechová společnost letos uskutečnila již pátou akvizici. Společnost Klarna koupila startup Pricerunner, píše portál Shifted.eu.

Za tento švédský online srovnávač zaplatila více než 0,9 miliardy eur (22,7 miliardy korun). Společnost, která se specializuje na odložené platby, díky této akvizici výrazně rozšíří svou činnost. Již dlouho se spekuluje o tom, že by Klarna mohla vstoupit do elektronického obchodu a stát se takzvanou tržní platformou. Jak ale upozorňuje Sifted, pohlcení společnosti Pricerunner může naznačovat, že se tento gigant stane spíše obdobou Googlu pro nakupování.

Klarna je nejhodnotnějším jednorožcem v Evropě. Působí v oboru odložených plateb (tzv. kup nyní, zaplať později). Nyní může svou činnost rozšířit – bude nabízet nejen financování elektronických nákupů, ale také širší spektrum online nákupů. Klarna vám totiž umožní vyhledávat zboží online a porovnávat jeho ceny. Jedná se tedy o jakousi konkurenci pro Google, Amazon nebo Facebook.

Společnost již na začátku letošního roku spustila vlastní srovnávací funkci, ale tento projekt podle Siftedu nesplnil očekávání. Nejnovější dohoda by to mohla změnit. Společnost Pricerunner, která má 18 milionů uživatelů měsíčně, založili v roce 1999 Kristofer Arwin, Martin Alexandersson a Magnus Wiberg (v roce 2004 společnost opustili).

V červnu letošního roku získala Klarna od investorů téměř 640 milionů dolarů (cca 14 miliard korun). Peníze vynakládá především na akvizice. Nedávno získala britskou sociální nákupní službu Hero (fintech za ni zaplatil v přepočtu asi 3,5 miliardy korun), německou slevovou nákupní aplikaci Stocard nebo švédskou marketingovou platformu Apprl.

Klarna je nyní světovou jedničkou v oblasti odložených plateb – používá ji 90 milionů zákazníků na téměř 20 trzích. Ocenění společnosti dosahuje téměř 46 miliard dolarů, tedy více než bilion korun. V sektoru mladých inovativních společností z finančního sektoru má větší hodnotu pouze americká společnost Stripe.

Zdroj: shifted.eu