Volvo pozastavuje výrobu a prodej v Rusku

Přidat na Seznam.cz

Švédský výrobce automobilů Volvo pozastavil výrobu a prodej svých užitkových vozů ve svém závodě v ruské Kaluze kvůli konfliktu na Ukrajině, uvedl v pondělí mluvčí společnosti, informuje deník The Local a server Autocar.

Mluvčí uvedl, že rozhodnutí vstoupí v platnost okamžitě a bude platit až do odvolání. Továrna, která se nachází jižně od Moskvy, zaměstnává 700 lidí. V celém Rusku se dalších 600 zaměstnanců zabývá prodejem, údržbou a opravami. Mluvčí společnosti Volvo uvedl, že prodej v Rusku a na Ukrajině tvoří dohromady 3,5 % celkového čistého prodeje skupiny.

Od svého otevření v roce 2009 vyrobil závod v Kaluze 31 727 těžkých nákladních vozidel. Volvo v loňském roce zvýšilo své tržby a zisky navzdory všeobecnému nedostatku čipů, nicméně celosvětové dodávky polovodičů a dalších komponentů jsou pro automobilovou skupinu nadále problémem, který vedl k výpadkům výroby.

Rozhodnutí společnosti pozastavit výrobu a prodej na Ukrajině přichází v době, kdy jsou proti Rusku uplatňovány sankce ze strany zemí Evropy a Severní Ameriky, včetně odpojení Ruska od systému finančních plateb SWIFT a zmrazení devizových rezerv Ruské centrální banky v eurech a dolarech.

Volvu na světovém trhu konkuruje mimo jiné společnosti Traton, dceřiné společnosti koncernu Daimler Truck, a Volkswagenu.

Zdroj: The Local, Autocar