Volkswagen zjišťuje závažná porušení lidských práv u dodavatelů, důsledky vyvozuje

Přidat na Seznam.cz

V souladu s legislativou, která se týká dodavatelských řetězců, provedl Volkswagen kontrolu možných přestupků – a bohužel je objevil. Nicméně jedno problematické místo v Číně zůstalo nepovšimnuto a neprozkoumáno, jak píše deník Zeit.

Společnost, díky kontrole velice rychle zareagovala a napravila problém, jak oznámil v minulých dnech Volkswagen bez poskytnutí dalších podrobností. Jeden z dodavatelů již pro koncern nepracuje. Druhý incident se týkal použití zakázaných chemikálií v hasících prostředcích ve firmě. I v tomto případě koncern okamžitě přijal opatření.

Zákon a následné kontroly

Zákon o dodavatelích vstoupil v platnost v roce 2023. Velké firmy jsou podle něj povinny každoročně předkládat zprávy o dodržování lidských práv a environmentálních rizik ve svých dodavatelských řetězcích. Tento zákon je však méně přísný než nedávno schválený zákon EU o dodavatelských řetězcích.

Při kontrole svých dodavatelů Volkswagen opomenul jednu významnou lokalitu, která je pod silnou kritikou pracovních a lidskoprávních organizací, a to výrobní závod a zkušební vývoj v čínské provincii Sin-ťiang. Tato oblast je domovem převážně ujgurské menšiny, která podle lidskoprávních organizací, jako je Amnesty International, čelí systematickému porušování lidských práv ze strany čínské centrální vlády. Ujgurové jsou například umisťováni do převýchovných táborů, nuceni k nucené práci a někdy i mučeni. Čína tato obvinění odmítá. Jak se k tomu Volkswagen postaví, se můžeme dozvědět v následujících měsících.

Zdroj: Zeit