Volkswagen může mít i nadále aktiva v Rusku

Přidat na Seznam.cz

S argumentem, že Volkswagen může odmítnout vyplatit peníze z případně prohraného soudního sporu, chtěl ruský automobilový koncern Gaz nechat zmrazit majetek. Ani to však ruský soud nepřesvědčilo, uvedl byznys portál Finanzen a portál Manager Magazin.

Bývalý ruský partner Volkswagenu Gaz neuspěl se žalobou, jejímž cílem bylo zmrazení majetku VW v Rusku. Oblastní arbitrážní soud v Nižním Novgorodu tento týden rozhodl, že neexistují žádné důkazy o tom, že by VW v případě úspěchu žalob společnosti Gaz nesplnil své finanční závazky.

Ruská automobilka žalovala VW o náhradu škody ve výši odpovídající přibližně 490 milionům eur (přes 11 miliard Kč), protože VW ukončil spolupráci v roce 2022 v důsledku sankcí EU proti Rusku kvůli válce na Ukrajině. Ruská dceřiná společnost Volkswagenu nároky odmítla jako nepřiměřené a vyjádřila překvapení, protože partnerství se společností Gaz bylo ukončeno za oboustranně výhodných podmínek.

Již dříve v březnu se VW rozhodl prodat svá ruská aktiva ruskému prodejci Avilon Automotive. Ruská vláda ještě musí vydat souhlas.

Zdroj: finanzen.ch, manager-magazin.de, redakčně upraveno