Vietnamská automobilka předběhla GM a Ford v hodnotě akciového trhu

Přidat na Seznam.cz

Vietnamská automobilka Vinfast, která je v Evropě málo známá, má po svém debutu na americké burze vyšší hodnotu než mnohem větší společnosti General Motors a Ford. Úterní nárůst ceny akcií na dobrých 37 dolarů znamenal burzovní hodnotu kolem 85 miliard dolarů (přes 1,8 bilionu Kč). Ford má v současnosti hodnotu necelých 48 miliard dolarů (kolem 1 bilionu Kč), General Motors dobrých 46 miliard dolarů, informuje portál Swiss Info.

Obchoduje se však jen s relativně malým počtem akcií Vinfastu, takže může rychle docházet k prudkým cenovým pohybům. V průběhu odpoledního obchodování se cena akcií opět propadla o více než dvanáct procent, uvedl deník Kurier.

Automobilka Vinfast, stejně jako mnoho mladých automobilek před tím, zvolila vstup na burzu. Místo klasického IPO, při kterém je společnost více prověřována, se Vinfast spojil s již kótovanou společností SPAC. Automobilku stále vlastní miliardář Pham Nhat Vuong.

Také další nové automobilky již dosáhly vysokého ocenění na burze, které si nemusely nutně udržet. Například Rivian, výrobce elektrických pickupů, SUV a dodávek, dosáhl v listopadu 2021 tržní hodnoty 150 miliard dolarů. Nyní je po výpadcích v dodavatelském řetězci jen na hodnotě 20 miliard dolarů.

Zdroj: kurier.at, swissinfo.ch, redakčně upraveno