Velké propouštění ve společnosti Ford v Evropě. O práci může přijít až několik tisíc lidí

Přidat na Seznam.cz

Hlavním důvodem propouštění ve Fordu je ukončení výroby řady modelů a přechod na výrobu elektromobilů. Podle neoficiálních zpráv hodlá konglomerát propustit několik tisíc lidí, uvedl deník Finacial Times a webový portál Electrek.

Skupina Ford Group hodlá ukončit výrobu modelů Mondeo, Galaxy a S-Max. Totéž platí pro malé a kompaktní vozy, na kterých společnost vydělává nejméně. Místo toho se hodlá zaměřit na ziskovější sportovní vozy. Chce také investovat několik miliard dolarů do restrukturalizace závodu v Kolíně nad Rýnem. Na platformě MEB koncernu Volkswagen zde budou postaveny dva modely s bateriemi. Prvním z nich je crossover, jehož výroba by měla být zahájena již v roce 2023. Do roku 2030 chce značka v Evropě prodávat především elektromobily.

Restrukturalizace bude znamenat propouštění

Všechny tyto změny budou mít dopad na zaměstnanost v kolínském závodě. Zatímco místní tisk informoval o tom, že by o práci mohlo přijít asi 1 000 lidí, odbory IG Metal tvrdí, že by mohlo být propuštěno až 5 000 pracovníků. Podle neoficiálních zpráv mají být propuštěni zaměstnanci v odděleních montáže automobilů a výroby spalovacích motorů a převodovek. Obavy mají i zaměstnanci v kancelářích. V Kolíně nad Rýnem přijde o práci 20 procent zaměstnanců.

Odbory rovněž odhadují, že restrukturalizace německého závodu Fordu připraví o práci přibližně 1 200 lidí v jeho subdodavatelských firmách. Kromě toho bude propuštěno přibližně 2 500 zaměstnanců technického střediska v německém Merkenichu. Uzavřeno má být také výzkumné středisko v Cáchách.

Mluvčí skupiny podle medií odmítl komentovat současné spekulace o možné restrukturalizaci společnosti Ford Europe.

„Tato transformace vyžaduje významné změny ve způsobu vývoje, výroby a prodeje vozidel. Ovlivní také organizační strukturu, talenty a dovednosti, které budeme v budoucnu potřebovat. Další podrobnosti budou zveřejněny, jakmile dokončíme naše plány. V první řadě o nich budeme informovat zaměstnance,“ uvedl mluvčí Ford Europe.

Zdroj: ft.com, electrek.co