Velká zakázka pro Siemens. Dodá do Indie 1200 elektrických lokomotiv

Přidat na Seznam.cz

Jedná se o největší zakázku na lokomotivy v historii společnosti. Siemens dodá indickým železnicím 1200 elektrických lokomotiv. Podle společnosti Siemens má zakázka hodnotu přibližně tři miliardy eur (72 miliard korun), informuje webový portál Merkur a Sueddeutsche.

Společnost Siemens Mobility obdržela od indických železnic objednávku na dodávku 1200 lokomotiv o výkonu 9000 koní. Podle mnichovské společnosti se jedná o největší zakázku na lokomotivy v její historii.

Objednávka se týká dodávky lokomotiv po dobu jedenácti let a jejich údržby a servisu po dobu 35 let. Hodnota zakázky se pohybuje kolem tří miliard eur (72 miliard korun) před zdaněním.

Lokomotivy mají být používány pro nákladní dopravu. Podle společnosti Siemens mohou utáhnout až 4 500 tun a jet rychlostí 120 kilometrů za hodinu. Pohony se budou vyrábět v indickém závodě Siemens Mobility. Spolupráce se plánuje i v oblasti údržby.

Indie má jednu z největších železničních sítí na světě a podle společnosti Siemens je jedním z nejrychleji rostoucích železničních trhů. „Země chce téměř zdvojnásobit kapacitu železniční nákladní dopravy,“ řekl šéf společnosti Siemens Roland Busch. „Mám velkou radost z této významné zakázky, která pomůže dosáhnout ambiciózních cílů země vybudovat největší elektrifikovanou železniční síť na světě.“ Lokomotivy by během své životnosti nahradily 500 000 až 800 000 nákladních vozů.

Hlavní zakázka v Egyptě

Nejedná se o první významnou zakázku společnosti v poslední době. V květnu 2022 oznámila společnost Siemens Mobility zakázku na výstavbu vysokorychlostní sítě v Egyptě o délce přibližně 2000 kilometrů. K tomu má být dodáno sto vlaků a lokomotiv. Železniční síť má propojit 60 měst v zemi vlaky, které mohou jezdit rychlostí až 230 kilometrů za hodinu.

Zdroj: sueddeutsche.de, merkur.de