V EU začala platit přísnější pravidla zákonu o digitálních trzích. Týká se firem jako Amazon, Apple, Microsoft, Meta či Google Alphabet

Přidat na Seznam.cz

Právě vstupují v platnost nová pravidla na digitálních trzích, a to díky schválenému zákonu o digitalizaci v EU z července 2023. Pravidla by měla zvýšit konkurenci v celé EU, píše deník Tagesschau.

Cílem tohoto zákona by mělo být zvýšení spravedlnosti v hospodářské soutěži na digitálních trzích. Noví konkurenti tak budou mít lepší šance na úspěch v digitalizačních službách. Celkově se EU nelíbilo to, že velcí provozovatelé platforem se stali tak silnými, že ti menší nedostali už žádnou šanci o prosazení. Tento zákon tak má zajistit, že 22 služeb šesti velkých společností bude splňovat nová pravidla. Jestliže tyto pravidla nebudou dodržovat, bude to vést k udělování vysokých pokut.

Velcí konkurenti v digitálním světě

Není překvapením, když se na seznamu Evropské komise objevili jména, jako jsou Amazon, Apple, Microsoft, Meta či Google Alphabet. Další firmou, která se zde objevuje, je TikTok.

Pro běžného uživatele to bude znamenat, že v celé Evropské Unii už nebudou mít tyto firmy tak velkou kontrolu nad tím, které aplikace jsou v uživatelově telefonu již v továrním základu a které aplikace také nelze odstranit. Uživatelé iPhonů budou poprvé moci instalovat aplikace i z jiných zdrojů než je App Store. Nebo například bude možnost zasílat prostřednictvím WhatsAppu zprávy či obrázky mezi různými aplikacemi, jak psal portál Techsvět.

Apple však nechce v rámci nového zákona moc ustupovat, pokud jde o podíl na příjmech z placených aplikací. Dodnes Apple měl z těchto aplikací 15 % podíl na příjmech od menších vývojářů za dlouhodobé předplatné. U větších vývojářů to bylo 30 %. Momentálně se tyto provize sníží na 17 %. Nicméně EU dala vyjímku pro Apple, kdy firma umožní vývojářům využít své vlastní aplikace u jiného poskytovatele platebních služeb.

Vzor: Tagesschau, Techsvět