Útok Hamásu otřásl akciovými trhy. Asijské trhy klesají, ceny ropy rostou

Přidat na Seznam.cz

Situace na Blízkém východě ovlivňuje i trhy v Asii. Šanghajská burza klesá, index nejvýznamnějších společností v Šen-čenu se zmenšuje a oslabuje i obchodování s asijskými měnami. Kromě toho je stále přítomný strach z chybějících dodávek ropy, uvedl portál televize N-TV a deník Spiegel.

Násilí na Blízkém východě v současnosti podněcuje nejistotu na světových trzích. Obavy z možného přerušení dodávek z Íránu způsobily, že cena ropy Brent během asijského obchodování vzrostla o 4,18 USD na 88,76 dolarů za barel. Vzhledem k napjatým podmínkám, kterým čelí fyzické trhy s ropou již ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023, by okamžité omezení vývozu íránské ropy mohlo krátkodobě vyhnat futures na ropu Brent nad 100 dolarů za barel.

Írán, spojenec radikální islámské palestinské skupiny Hamás, útoky v Izraeli uvítal. Íránské zastoupení v OSN však prohlásilo, že vláda v Teheránu se na akcích Hamásu nepodílí.

Šanghajská burza klesla o 0,7 procenta. Index hlavních společností v Šanghaji a Šen-čenu ztratil 0,6 procenta. Svátky v Japonsku a Jižní Koreji se postaraly o řídké tržní prostředí, hongkongská burza byla zpočátku uzavřena kvůli nedávného tajfunu. Existuje riziko, že vyšší ceny ropy, klesající ceny akcií a rostoucí volatilita podpoří dolar a jen oslabí rizikové měny.

Zdroj: spiegel.de, n-tv.de, redakčně upraveno