USA omezily vývoz vysoce výkonných čipů do Číny. Přesto čínské společnosti některé produkty dostanou

Přidat na Seznam.cz

USA omezily vývoz vysoce výkonných čipů do Číny. Nyní si prý Baidu a další společnosti objednaly speciálně navržené čipy od společnosti Nvidia, uvedl deník Zeit.

Americká vláda zakázala společnosti Nvidia vyvážet své vysoce výkonné čipy do Číny, procesory A800 tyto podmínky splňují. Čínské internetové společnosti, jako jsou Alibaba a Baidu, chtějí podle médií rozšířit svou nabídku založenou na umělé inteligenci pomocí čipů vyrobených v USA.

Společnosti Baidu, ByteDance, majitel TikToku, Tencent a Alibaba si u amerického výrobce čipů Nvidia objednaly takzvané procesory A800 v hodnotě jedné miliardy dolarů, píše list Financial Times. Podle zprávy mají být čipy dodány ještě letos. Deník se odvolává na osoby obeznámené s touto záležitostí.

Kromě toho prý čínské společnosti nakoupily grafické procesory v hodnotě čtyř miliard dolarů. Ty mají být dodány nejpozději do roku 2024.

Procesor A800 splňuje požadavky

USA omezily vývoz výkonných čipů do Číny z bezpečnostních důvodů. Společnost Nvidia dostala zákaz vyvážet do Čínské lidové republiky své dva vysoce výkonné čipy pro umělou inteligenci. Výrobce čipů nyní nabízí pro Čínu procesor A800, který splňuje požadavky americké vlády.

Ve středu americký prezident Joe Biden podepsal dekret, který v zájmu ochrany národní bezpečnosti zakazuje některé americké investice do citlivých technologií v Číně. Podle odborníků by toto opatření mohlo vystupňovat napětí mezi dvěma největšími ekonomikami světa.

Zdroj: zeit.de, ft.com