USA navyšuje clo u čínských elektromobilů, čipů a dalšího zboží

Přidat na Seznam.cz

Americký prezident Joe Biden se rozhodl uvalit nová cla na čínské elektromobily. Cla by se neměla týkat jen elektromobilů, ale také moderních baterií, solárních článků, hliníku a zdravotnického zařízení, jak píše deník USAtoday.

Joe Biden odůvodnil toto rozhodnutí tím, že čínské vládní dotace zajišťují, že národní společnosti nemusí dosahovat zisků. A to jim dává velkou a dle prezidenta i nespravedlivou výhodu v globálním obchodě. USA se jednoduše nelíbí konkurenční výhoda Číny. Podle USA není fér, aby čínská vláda dávala státní peníze do čínských společností.

Zavedení cel jen kvůli Trumpovi

Zavedení cel přichází v době, kdy se vyostřuje prezidentská kampaň. Stojí proti sobě dva rivalové – Biden a Trump. A tímto chtějí ukázat, kdo je vůči Číně tvrdší. Biden kritizuje, že Trump nedokázal potlačit zneužívání čínského obchodu v USA. Dle Trumpovy mluvčí se jedná o velmi slabý a také marný pokus odvést pozornost od Bidenovy vlastní podpory elektromobilů v USA. To má vést dle Trumpa k propouštění v automobilových továrnách.

Sazby cel by měly být zaváděny postupně během budoucích třech let. Letos mají začít cla, která se týkají elektromobilů, solárních článků, injekčních stříkaček, jehel, oceli a hliníku.

Číně se to nelíbí

Čína už stihla také reagovat. Potvrdila, že to povede k horší atmosféře dvoustranné spolupráce. Čína toto označila za šikanu. Přesto si Bidenova administrativa myslí, že zvýšení cel nezvýší napětí ve vztazích s Čínou. Ovšem předpokládá se, že Čína bude hledat jiné způsoby, jak na tyto cla reagovat. Je však jisté, že zvýšení cel bude mít dopad i na cenu těchto výrobků z Číny včetně elektromobilů.

Zdroj: USAtoday