Ukrajina zařadila společnost Unilever na svůj seznam „mezinárodních válečných sponzorů“. Firma vyrábí třeba mýdlo Dove nebo zmrzlinu Magnum

Přidat na Seznam.cz

Kyjev zařadil britského výrobce spotřebního zboží Unilever na ukrajinský seznam „mezinárodních sponzorů války“ a tvrdí, že Unilever nadále profituje z operací v Rusku, což vyvolalo demonstrace v Londýně, uvedl portál Mint a webový portál RTE.

„Národní agentura pro prevenci korupce zařadila britskou společnost Unilever na seznam mezinárodních sponzorů války‘,“ uvádí se v prohlášení.

Důvodem je její „přítomnost v Ruské federaci a její významné daně do ruského státního rozpočtu, čímž podporuje ekonomiku agresora a přispívá k pokračování ruské války proti Ukrajině“, uvádí se také v prohlášení.

Společnost Unilever, mezi jejíž hlavní značky patří mýdlo Dove, zmrzlina Magnum a čisticí prostředek na povrchy Cif uvedla, že se drží svého únorového prohlášení, v němž společnost uvedla, že nadále „odsuzuje válku na Ukrajině jako brutální a nesmyslný akt ruského státu“.

Rovněž společnost trvala na tom, že zastavila dovoz a vývoz svého zboží do Ruska a z Ruska. Současně v prohlášení společnost uvedla, že Unilever dodává lidem v zemi každodenní potraviny a hygienické výrobky vyrobené v Rusku.

Ukrajinští a britští aktivisté tento týden demonstrovali před londýnským sídlem společnosti, kde byl vystaven billboard připomínající reklamu na Dove, na němž však byli zobrazeni zranění ukrajinští vojáci.

Výsledky společnosti Unilever za rok 2022 ukázaly, že 2 % čistého zisku získala díky svým operacím v Rusku. Kyjevská ekonomická škola odhaduje, že Unilever loni zaplatil na ruských daních stovky milionů dolarů.

Skupina Global Witness mezitím obvinila francouzský energetický gigant Total Energies a britský protějšek Shell, že stále profitují z ruského plynu.

Na dotaz ohledně těchto tvrzení obě společnosti uvedly, že jsou vázány smlouvami, a dodaly, že však po loňské invazi Moskvy z ruského partnerství vystoupily.

Zdroj: rte.ie, livemint, redakčně upraveno