Ukrajina vyřadila Raiffeisenbank ze seznamu sponzorů ruské války

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinská Národní agentura pro prevenci korupce na svých internetových stránkách odstranila Raiffeisenbank ze seznamu mezinárodních válečných sponzorů. Na tuto skutečnost v podstatě obratem reagovala i rakouská vláda, která se souhlasila s odblokováním platnosti 12. balíčku sankcí EU proti Rusku poté, píše server Ukrainska pravda.

Rozhodnutí summitu EU o platnosti dalšího balíčku proti Rusku zveřejněné ve čtvrtek obsahovalo část, že Evropská unie vítá přijetí 12. balíčku sankcí proti Rusku. Pozdější zprávy však odhalily, že právní dohody ještě nebylo dotaženy a že je blokuje Rakousko kvůli tomu, že Raiffeisenbank je ze strany Ukrajiny definována jako mezinárodní sponzor války.

https://twitter.com/RikardJozwiak/status/1736097603412971528

Server Euro Integration ale píše, že v roce 2015 se Raiffeisenbank stala je jedním z nejdůležitějších finančních kanálů, přes které ruské podniky prováděly transakce v dolarech a eurech. To bance umožňovalo dosahovat obrovských zisků.

V této souvislosti je potřeba rovněž zmínit, že Maďarsko již několik měsíců blokuje Ukrajině přidělení 500 milionů eur z Evropského mírového fondu, z něhož je financována pomoc Ukrajině. Maďarské politické vedení argumentuje tím, že Ukrajinská Národní agentura pro prevenci korupce zařadila největší maďarskou banku OTP Bank rovněž na seznam sponzorů ruské války na Ukrajině.

Začátkem října Ukrajina OTP Bank ze seznamu vyřadila, čímž vyhověla jednomu z klíčových požadavků Budapešti, Maďarsko však tvrdí, že Ukrajina neposkytla záruky, že se případ OTP Bank nebo jiné maďarské společnosti nebude nikdy opakovat, a proto nadále trvá na svém právu veta.

Zdroj: Ukrainska pravda, Euro Integration