Ukrajina se dohodla s Kanadou na volném obchodu. Odstranila se tím většina cel

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinský parlament ratifikoval aktualizovanou dohodu o volném obchodu mezi Kanadou a Ukrajinou. Původní dohoda o volném obchodu mezi Kanadou a Ukrajinou byla podepsána v roce 2016 a vstoupila v platnost o rok později, přičemž odstranila většinu cel na vzájemný obchod, píše server Kyiv Independent.

Během návštěvy prezidenta Volodymyra Zelenského v Kanadě v září 2023 byla mezi oběma vládami podepsána aktualizovaná dohoda. Kanadský parlament aktualizovanou dohodu ratifikoval v únoru až březnu 2024.

Ukrajinská ministryně hospodářství Julia Svyrydenko ji označila za „jednu z nejmodernějších obchodních dohod na světě“. Dohoda vyvolala v Kanadě určité kontroverze, neboť opoziční Konzervativní strana hlasovala proti. Předseda této strany Pierre Poilievre tvrdil, že by návrh nutil Ukrajinu přijmout uhlíkovou daň.

Kanadský premiér Justin Trudeau zase obvinil konzervativce, že hlasováním proti dohodě opustili Ukrajinu, což Poilievre odmítl. Návrh zákona takovou povinnost neobsahuje, ale uvádí, že obě země by měly „podporovat“ stanovení cen uhlíku a zmírňování jeho dopadů. Ukrajina má uhlíkovou daň zavedenou od roku 2011.

Zdroj: Kyiv Independent