Ukrajina je blízko k dohodě s globálními pojišťovnami o krytí škod s poškození lodí v Černém moři

Přidat na Seznam.cz

Ukrajina je podle zpráv blízko dokončení schématu s globálními pojišťovnami, který by kryl lodě s obilím proplouvající jejími černomořskými přístavy, uvedl zpravodajský portál Politico.

Oleksandr Gryban, náměstek ukrajinského ministra hospodářství, v pondělí listu Financial Times řekl, že o dohodu usilují příslušná ministerstva, místní banky a mezinárodní pojišťovací skupiny, včetně londýnské společnosti Lloyd’s.

Systém, který by mohl být zaveden již příští měsíc, by mohl pokrýt pět až třicet lodí proti škodám vzniklým při plavbě Černým mořem, uvedl Gryban.

Pojišťovny a místní státní banka by se podílely na riziku, přičemž veřejná část rizika by byla kryta ukrajinským státním silničním fondem.

V červenci Rusko odstoupilo od dohody o dodávkách obilí v Černém moři podporované OSN, která Ukrajině umožňovala vyvážet pšenici a další produkty přes její přístavy. Po odstoupení od dohody Kreml varoval, že lodě plující do ukrajinských přístavů a z nich, by mohly být považovány za vojenské cíle.

Minulý týden ruské síly vypálily varovné výstřely a nalodily se na nákladní loď v jihozápadní části Černého moře, kterou Ukrajina označila za tureckou, což se podle Jamese Stavridise, bývalého velitele NATO, rovná pirátství.

V pátek však nákladní loď úspěšně absolvovala plavbu přes Černé moře z Ukrajiny do Turecka s využitím „humanitárního koridoru“ zřízeného Kyjevem. Loď s názvem Joseph Schulte, vlastněná Německem a Čínou, která rok a půl uvízla v ukrajinském přístavu Oděsa na jihu země, se navzdory ruské blokádě dostala do tureckého Bosporského průlivu.

Zdroj: politico.eu, ft.com