Ukrajina by měla dostat úroky ze zmrazených aktiv ruských bank

Přidat na Seznam.cz

Ukrajina by v budoucnosti měla dostat nemalé částky z devizových rezerv ruské centrální banky. Mělo by se tak již stát letos, jak píše deník Spiegel.

Příjmy ze zmrazených aktiv mají být opravdu velkým přínosem. Letos chce EU předat již 3 miliardy eur (přibližně 74 miliard korun). Rusko se proti tomu snažilo marně protestovat. Dle mluvčího belgického předsednictví Rady EU byla ministry všech států EU schválena veškerá potřebná rozhodnutí k tomuto kroku. Rozhodnutí byla učiněna před čtrnácti dny.

Zmrazená aktiva centrální banky

Zmrazeno bylo díky válce cca 210 miliard eur (přibližně 5 bilionů korun) z ruské centrální banky. Navíc finanční instituce Euroclear oznámila, že v roce 2023 vybrala na úrocích cca 4,4 miliardy eur (přibližně 108 miliard korun). Návrh na využití těchto finančních prostředků pro Ukrajinu byl předložen už v březnu. A předložila jej předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a také vysoký představitel EU pro zahraniční věci Josep Borrell. Návrh obsahuje ujednání, že 90 % úrokových výnosů z úschovy prostředků ruské centrální banky má směřovat na financování vojenského vybavení a výcviku. Zbývajících 10 % má být využito na přímou pomoc Ukrajině.

Jednání však nebyla úplně jednoduchá. Protože neutrální státy, jako je například Rakousko, se nechtějí přímo podílet na dodávkách zbraní a munice. Pro ně tak bylo i dohodnuto, že část těchto výnosu bude využita na jinou finanční pomoc. Takté se vedly dlouhé debaty o tom, kolik peněz by si měla nechat společnost Euroclear. Částka byla dohodnuta nakonec ze 3 % na 0,3 %.

Vláda v Rusku na tuto skutečnost reagovala tak, že pohrozila EU desítkami let trestního stíhání.

Zdroj: Spiegel