Turecký prezident Erdogan požádal Muska, aby postavil továrnu Tesla v Turecku

Přidat na Seznam.cz

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan požádal generálního ředitele společnosti Tesla Elona Muska, aby v Turecku postavil továrnu Tesla, uvedl webový portál Investing a deník Union Tribune.

Musk řekl, že mnoho tureckých dodavatelů již s Teslou spolupracuje a že Turecko patří mezi nejdůležitější kandidáty na další továrnu Tesla.

Erdogan a Musk hovořili během setkání v Tureckém domě, mrakodrapu poblíž OSN v New Yorku, uvedla turecká státní tisková agentura Anadolu. Erdogan je v USA na 78. zasedání Valného shromáždění OSN.

Erdogan během setkání rovněž uvedl, že Turecko je otevřené spolupráci v oblasti umělé inteligence a Starlinku, podniku Muskovi společnosti SpaceX zaměřeného na satelitní internet, uvedlo ředitelství pro komunikaci.

Musk uvedl, že společnost SpaceX si přeje spolupracovat s tureckými úřady na získání potřebné licence k nabízení satelitních služeb Starlink v Turecku.

Musk se má v pondělí v Kalifornii setkat také s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Musk na sociální síti X zveřejnil, že jejich rozhovory se zaměří na technologie umělé inteligence.

Tesla v srpnu vyjádřila zájem o výstavbu továrny v Indii, která by vyráběla levný elektromobil. Tesla má v současné době šest továren a sedmou staví v Mexiku ve státě Nuevo Leon na severu země, což je součástí snahy automobilky rozšířit své globální působení.

Musk v květnu uvedl, že Tesla pravděpodobně vybere místo pro novou továrnu do konce letošního roku. Akcie Tesly letos zatím vzrostly o 123 % a automobilka v sobotu oznámila, že vyrobila svůj pětimiliontý vůz.

Ačkoli se Musk označuje za absolutistu svobody slova, vyhověl některým požadavkům turecké vlády na cenzuru obsahu v zemi. V jiných případech se společnost provozující sociální média ohradila proti příkazům tureckých soudů.

Zdroj: investing.com, sandiegouniontribune.com, redakčně upraveno