Turci vydělávají na uvalených sankcích. Dovážejí levnou ropu z Ruska

Přidat na Seznam.cz

Turecké nákupy ruské ropy Urals dosáhly v květnu sedmiměsíčního maxima, protože turecké rafinerie využily nízkých cen této suroviny, jak ukázaly údaje společnosti Refinitiv Eikon a jak uvedli obchodníci, uvedl portál XM.

Turecko je jediným významným dovozcem ropy Urals po moři v Evropě poté, co většina ostatních zemí v regionu přistoupila na embargo na tyto nákupy kvůli akcím Ruska na Ukrajině, které Moskva označuje za „zvláštní vojenskou operaci“.

Turecký prezident Tayyip Erdogan a jeho příznivci v pondělí oslavovali volební vítězství, které prodloužilo jeho vládu do třetího desetiletí, a slibovali pokračování obchodu s Ruskem. Ruský prezident Vladimir Putin svému „drahému příteli“ pogratuloval.

Podle údajů společnosti Refinitiv Eikon a agenturních výpočtů bylo v květnu do tureckých přístavů naloženo přibližně 230 000 barelů ropy Urals denně, což je nejvyšší úroveň od října 2022 a téměř dvojnásobek dubnových dodávek, uvedl portál Market News.

Turecko v loňském roce zvýšilo dovoz ropy Urals a v letošním roce zatím podle údajů společnosti Refinitiv Eikon a agentůrních výpočtů nakoupilo přibližně 150 000 barelů ropy této třídy, což je téměř stejně jako v období leden-květen 2022.

Podle obchodníků je schopnost Turecka dovážet ruskou ropu omezena jeho rafinérskou kapacitou a konkurencí s rafinériemi v Asii.

Zdroj: marketnews.com, xm.com, redakčně upraveno