Toyota téměř zdvojnásobila zisk v prvním čtvrtletí, pomohl k tomu vyšší objem prodeje

Přidat na Seznam.cz

Společnost Toyota Motor Corp. v úterý oznámila, že její čistý zisk za tři měsíce do konce června vzrostl o 78 % oproti předchozímu roku na rekordních 1,31 bilionu jenů (přes 200 miliard Kč), k čemuž přispělo oslabení jenu a vysoké prodeje, uvedl portál Market Screener a webový portál CNA.

Společnost vykázala rekordní tržby ve výši 10,5 bilionu jenů, což představuje nárůst o 24,2 %, zatímco její provozní zisk vyskočil o 93,7 % na 1,12 bilionu jenů.

Optimistické hospodářské výsledky přišly v době, kdy automobilka navyšuje své výrobní kapacity po celém světě, aby nahradila ztracené příležitosti během pandemie koronaviru.

Zmírnění celosvětového nedostatku čipů také umožnilo uspokojit přetrvávající poptávku, přičemž prodeje celé skupiny v tříměsíčním období vzrostly o 8,1 % na 2,75 milionu vozů, uvedla společnost.

Toyota rovněž těžila ze slabšího jenu. Podle údajů Bank of Japan japonská měna během roku do června klesla vůči americkému dolaru o zhruba 8 jenů v souvislosti s rozšiřujícím se rozdílem v úrokových sazbách mezi Japonskem a Spojenými státy.

Každý pokles kurzu jenu vůči dolaru o 1 jen zvyšuje provozní zisk automobilky o 45 miliard jenů, uvedla Toyota.

Společnost ponechala svou celoroční prognózu zisku beze změny. Její čistý zisk za rok končící v březnu příštího roku by měl vzrůst o 5,2 % na 2,58 bilionu jenů, zatímco tržby by měly dosáhnout 38 bilionů jenů, což představuje nárůst o 2,3 %.

Zdroj: channelnewsasia.com, marketscreener.com