Toyota prodala v únoru rekordní počet aut

Přidat na Seznam.cz

Japonská automobilka Toyota oznámila za minulý měsíc rekordní prodej svých aut, když se předchozí výpadky v dodávkách komponentů způsobené pandemií zmírnily. Výsledky ovlivnil zejména domácí prodej, který se zvýšil více než o polovinu. Informují o tom deník The Japan Times a deník Nippon.

Největší japonská automobilka zveřejnila, že v únoru zvýšila celosvětový prodej o 10,3 % na 773 271 aut. Velkou měrou se pod to podepsal prodej na domácím trhu, kde růst dosáhl 53,2 %. Meziroční vývoj prodeje však částečně ovlivnil i nízký srovnávací základ, když prodej v únoru loňského roku v důsledku nedostatku čipů prudce klesl.

Zvýšil se i prodej na zahraničních trzích, přičemž dosáhl rekordu. V únoru prodala Toyota mimo Japonsko 617 431 aut, což meziročně představuje růst o 3 %. Japonská automobilka si během pandemie počínala lépe, než mnozí její konkurenti, přesto i tato firma musela loni často omezovat produkci. I nyní upozornila, že problém nedostatku komponentů se stále nevyřešil.

V únoru však její produkce, podobně jako v případě vývozu, zaznamenala růst. Firma vyrobila minulý měsíc celosvětově 755 839 vozů, což meziročně představuje růst zhruba o 2 %. Oproti vývoji v lednu se tempo růstu zpomalilo, když v lednu produkce Toyoty vzrostla o 8,8 %, automobilka však přesto překonala svůj cíl na úrovni 750 000 vozů.

I v případě produkce se výrazně zotavil domácí trh. Produkce pro japonský trh vzrostla v únoru v meziročním srovnání o 11,2 % na 281 521 kusů, po lednovém růstu o 30,1 %. Na zahraničních trzích však výroba v únoru klesla o 2,7 %, zejména v důsledku propadu produkce v Číně o 14,1 %.

Zdroj: nippon.com, japantimes.co.jp, redakčně upraveno