Toyota pozastavuje část výroby v 11 závodech v Japonsku

Přidat na Seznam.cz

Toyota Motor Corp příští týden na tři dny pozastaví výrobu v 11 japonských závodech poté, co silné zemětřesení na severovýchodě Japonska narušilo schopnost automobilky obstarávat si klíčové díly, informuje deník The Irish Time.

Od pondělí do středy bude zastaveno celkem 18 linek, což povede ke ztrátě přibližně 20 000 kusů, uvedl v pátek mluvčí. Zastavení výroby je důsledkem neschopnosti Toyoty zajistit některé díly od dodavatelů, které zasáhl otřes u pobřeží prefektury Fukušima na začátku tohoto týdne.

Nedostatek dílů v souvislosti se zemětřesením je posledním z řady zdánlivě neustálých výpadků, které se pro světovou automobilovou jedničku protáhly na několik měsíců.

Továrny Toyoty byly v poslední době zastaveny kvůli kybernetickému útoku na jednoho z jejích dodavatelů a epidemii Covidu v čínském městě Čchang-čchun. Po zemětřesení Toyota rovněž pozastavila provoz dvou automobilových závodů na severu Japonska, které však ve čtvrtek obnovily montáž v omezené kapacitě.

Zemětřesení o síle 7,4 stupně Richterovy škály, které si vyžádalo tři mrtvé a více než 100 zraněných, vyřadilo z provozu na začátku tohoto týdne řadu továren dodavatelů autodílů. Závody předního dodavatele Toyoty, společnosti Denso, byly po poškození dočasně zastaveny, avšak podle mluvčí společnosti byla většina výroby ve čtvrtek pozdě večer obnovena.

Společnost Hitachi Astemo rovněž dočasně zastavila provoz sedmi továren v severním Japonsku, zatímco kontrolovala, zda nedošlo k poškození zařízení, uvedl ve čtvrtek mluvčí dodavatele automobilových dílů. Společnost Renesas Electronics, klíčový výrobce čipů pro automobilový průmysl, zastavila provoz tří svých závodů v prefekturách Ibaraki, Gunma a Jamagata.

Zdroj: The Irish Time