Tinder ukončuje provoz v Rusku. Staví se na stranu lidských práv

Přidat na Seznam.cz

Od ruského útoku na Ukrajinu se ze země stáhlo mnoho společností. Nyní je následuje i poskytovatel seznamovací aplikace Tinder. Společnost uvedla, že se zavázala chránit lidská práva. Informaci přinesla stanice BBC.

Společnost Match Group, vlastník seznamovací aplikace Tinder oznámila, že do 30. června přestane tuto online službu v Rusku nabízet. „Zavázali jsme se k ochraně lidských práv,“ uvádí se ve výroční zprávě společnosti Match Group. „Naše značky podnikají kroky k omezení přístupu ke svým službám v Rusku a své stažení z ruského trhu dokončí do 30. června 2023.“

Mnoho dalších poskytovatelů digitálních služeb s malým počtem zaměstnanců v Rusku, například Spotify a Netflix, se ze země rovněž stáhlo krátce po zahájení ruské agresivní války proti Ukrajině v únoru 2022. Společnost Match, mezi jejíž značky patří seznamovací aplikace jako Tinder, Hinge a PlentyOfFish, učinila jen málo veřejných prohlášení o svých obchodních aktivitách v Rusku, ale v březnu 2022 oznámila negativní dopady na své evropské podnikání.

Společnost Friends Fiduciary Corporation je akcionářem skupiny Match a uvedla, že Match dává dobrý příklad, když své rozhodnutí odůvodňuje ohrožením lidských práv ukrajinského obyvatelstva.

Jeff Perkins, výkonný ředitel společnosti Friends Fiduciary uvedl, že společnost založená na důvěře má dobrý důvod přestat v Rusku působit, uvedl deník The Moscow Times. „Pro značku důvěry nevypadá dobře, když se účastní podnikání v zemi, kde byla hlava státu obviněna Mezinárodním trestním soudem.“

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal 17. března zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina. Je obviněn z válečných zločinů a únosu stovek ukrajinských dětí. Moskva obvinění odmítá a rozhodnutí ICC považuje za bezvýznamné, protože Rusko není jeho členem.

Zdroj: bbc.com, themoscowtimes.com, redakce