Tesla zřejmě odkládá plány výroby baterií v Německu

Přidat na Seznam.cz

Tesla chce v Němečku někdy vyrábět kompletní baterie. V budoucnu však budou důležité komponenty pocházet nejprve z USA a tam se bude vytvářet největší hodnota. Důvod je jasný a to daně.

Výstavba nového závodu Tesla na předměstí Berlína je považována za hlavní projekt pro udržitelný automobilový průmysl v Německu, odklon od spalovacích motorů směrem k elektromobilitě. Ústředním prvkem je přitom výroba baterií potřebných pro pohonný systém. Podle portálu The Limited Times a portálu Electrek, americká automobilka nyní své plány na výrobu kompletních baterií v Německu prozatím odložila.

Těžiště výroby článků je v současnosti v USA kvůli daňovým pobídkám, uvedla údajně mluvčí Tesly. USA v současné době odměňují ekologické investice ve své zemi v rámci zákona o snižování inflace, což kritici považují za protekcionistickou politiku, kterou by mohly utrpět i jiné země.

Problémy s výrobou bateriových článků v Kalifornii a Texasu

To neznamená, že Tesla od plánů v Německu upouští, spíše hovořila o „pozastavení“, uvedla mluvčí Tesly. „Zahájili jsme místní montáž bateriových systémů v továrně Gigafactory Berlin-Brandenburg a jsme ve fázi náběhu výroby,“ uvedla. V blízké budoucnosti by měly být instalovány také do vozidel vyráběných v Grünheide u Berlína. Dodala, že výroba bateriových článků tam zatím není plně v provozu.

Příprava výroby jednotlivých komponentů, jako jsou elektrody, je v plném proudu, uvedla společnost. Patří sem však i expedice elektrod do USA. Americká automobilka původně plánovala vyrábět celou baterii ve svém závodě v Grünheide v Braniborsku se špičkovou kapacitou přes 50 gigawatthodin ročně.

Šéf společnosti Elon Musk oznámil, že berlínská Gigafactory bude největší továrnou na baterie na světě. Při otevření v březnu 2022 uvedl, že továrna na baterie dosáhne sériové výroby do konce roku 2023. Tesla se snaží zvýšit výrobu takzvaných bateriových článků 4680 ve svých továrnách v kalifornském Fremontu a texaském Austinu. Odborníci to přičítají novým a nevyzkoušeným technologiím.

Zdroj: newsrnd.com, electrek.co, redakčně upraveno