Tesla plánuje postavit v Číně novou továrnu na baterie

Přidat na Seznam.cz

Tesla postaví v Šanghaji novou továrnu na baterie a zvýší tak investice v Číně v době, kdy mezi Pekingem a Washingtonem panuje napětí, informuje deník The Wall Street Journal a portál televize BBC.

Společnost Tesla, kterou vede excentrický podnikatel Elon Musk, bude v novém závodě, který doplní její továrnu na elektromobily v Šanghaji, vyrábět velkokapacitní jednotky pro ukládání energie Megapack.

Výstavba má být zahájena ve třetím čtvrtletí letošního roku a závod zahájí výrobu ve druhém čtvrtletí roku 2024, uvedla společnost ve svém prohlášení.

Prohlubující se investice společnosti Tesla v Číně přichází krátce poté, co francouzský Airbus oznámil plány zdvojnásobit v zemi výrobní kapacitu jednoho ze svých nejprodávanějších letadel.

Nové výrobní projekty jsou impulsem pro čínský průmysl v době, kdy jiné firmy, jako například Apple, přehodnocují výrobu v této zemi v souvislosti se zvýšeným napětím s USA, které se týká všeho možného, od údajného sestřelení čínského špionážního balónu nad americkým nebem až po partnerství Pekingu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Megapack je zamýšlen jako masivní baterie, která má pomoci stabilizovat energetické sítě, přičemž společnost uvádí, že každá jednotka může po dobu jedné hodiny uchovávat dostatek energie pro napájení v průměru 3 600 domácností. Tesla má v současné době továrnu v kalifornském Lathropu, která je schopna vyrobit 10 000 Megapacků ročně.

Nová továrna bude zpočátku vyrábět 10 000 Megapacků ročně, což se rovná přibližně 40 GWh skladované energie, a výrobky se budou prodávat po celém světě. Čína, je pro společnost Tesla mimořádně důležitým trhem.

Zdroj: wsj.com, bbc.com, irishexaminer.com