Tesla může v turbulentní době opět snížit ceny, říká Elon Musk. Automobilka možná bude poskytovat samořídící systém i jiným automobilkám

Přidat na Seznam.cz

Šéf společnosti Tesla tvrdí, že výrobce elektromobilů by mohl pokračovat ve snižování cen, protože světová ekonomika se nachází v turbulentním období. Bere v potaz i fakt, že jeho soupeření ohledně cen s konkurenčními automobilkami stlačuje marže samotné společnosti.

V posledních měsících Tesla již vícekrát snížila ceny na hlavních trzích, včetně USA a Číny a zvýšila slevy a další pobídky ke snížení zásob, protože se snaží chránit lépe před konkurencí a ekonomickou nejistotou. Akcie Tesly, které se téměř neměnily, po Muskových komentářích klesly o více než 4%. Tesla navíc oznámila, že kvůli konkurenčnímu boji zisková marže klesla na nejnižší úroveň za poslední čtyři roky, uvádí BBC.

Vyjádření Muska

„Jeden den se zdá, že se světová ekonomika hroutí, druhý den je vše v pořádku. Nevím, co se to sakra děje,“ řekl Musk analytikům v konferenčním hovoru.

„Myslím, že obětovat marže ve prospěch výroby většího počtu vozidel dává smysl.“ Dodal, že pokud by makroekonomické podmínky nebyly stabilní, Tesla by musela snížit ceny. Investoři se obávají dlouhodobého snižování cen Tesly, Tesla zároveň po snížení cen zaznamenává rekordní dodávky v rámci posledních dubna až června. Počet objednávek dosáhl 466 000 vozů po celém světě, ale ziskovost byla silně ovlivněna nejen nižšími cenami, ale i vládními daňovými úlevami pro kupce automobilů.

Poskytnutí licence FSD

Tesla také diskutuje o poskytnutí licence na svou technologii plně samořídícího vozidla (FSD, full self driving) pro asistenta řidiče jiné velké společnosti, jejíž identitu ale neprozradil. „Nesnažíme se, abychom si to nechali pro sebe,“ řekl Musk. „Velmi rádi to licencujeme ostatním.“

Musk promluvil o své otevřenosti v rámci poskytování licence na FSD či jiné technologie Tesly. Technologii FSD je možné zapojit na komunikacích se semafory, křižovatkami a zranitelnými účastníky silničního provozu, zároveň je řízeno zrychlování, zpomalování a odbočování, rozpoznává i dopravní značení. Byla tak posunuta hranice, co je pro zákazníky bezpečné používat na veřejných komunikacích a vzbudila pozornost federálních regulačních orgánů. Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu vyšetřuje 16 nehod, při nichž majitelé vozidel Tesla využívajících systém Autopilot narazili do stojících vozidel záchranné služby, což si vyžádalo 15 zraněných a jednu smrtelnou nehodu.

Společnost Tesla čelí možnému stažení Autopilota, FSD nebo obou systémů poté, co vláda začátkem tohoto roku rozšířila své vyšetřování, píše portál TheVerge.

Prosazování funkcí asistenta řidiče u svých zákazníků společností Tesla ale ovlivnilo konkurenty. Ford, GM, Mercedes-Benz, Volvo a další vyvíjejí takzvané autonomní systémy třetí úrovně, které mohou za určitých podmínek řídit vozidlo bez zásahu řidiče.

Zdroje: bbc.com, theverge.com.