Tesla má v úmyslu prodávat auta za bitcoiny. Může to být velmi špatné rozhodnutí.

Přidat na Seznam.cz

Společnost Elona Muska koupila bitcoiny v hodnotě 1,5 miliardy dolarů, což mělo obrovský dopad na cenu kryptoměny. Tato investice by však mohla způsobit více škody než užitku – zejména pokud jde o reputaci společnosti Tesla.

Podle výroční zprávy společnosti Tesla za rok 2020 jsme zjistili, že výrobce elektromobilů brzy přijme bitcoin jako možnost platby. Tesla oznámila, že koupila digitální měnu za 1,5 miliardy dolarů, a generální ředitel společnosti Elon Musk propaguje dogecoin na svém Twitteru. To vše má samozřejmě dopad na trh kryptoměn.

Finanční svět se pomalu otevírá kryptoměnám – to je do značné míry způsobeno jejich nepředvídatelnou, vysoce volatilní povahou. Počet bitcoinů potřebných k nákupu Tesly může divoce kolísat za pouhých 24 hodin. Jedná se o velmi netradiční způsob platby – zejména u větších nákupů, jako je auto. Ale hodnota bitcoinu zatím pozitivně reagovala na Muskovu podporu. Hodnota jednoho bitcoinu vyskočila na rekordní maximum 43 625 dolarů krátce poté, co oznámila Tesla nákup.

panning photography of sedan
Foto: Moritz Kindler: Unsplash.com

Investice společnosti Tesla do bitcoinů mohou být pro pověst společnosti škodlivé
Jonathan Shieber z Tech Crunch píše o riziku investic. Tento názor sdílí mnoho investorů, analytiků a finančních manažerů v některých z největších amerických bankách.

Tesla se rozhodla pro jiné než ekologické kryptoměny a může poškodit změnu klimatu a pověst mezi zákazníky. Koneckonců, trh elektromobility si klade za cíl být šetrnější k životnímu prostředí. Vzhledem k současné ekologické stopě bitcoinu je tato dohoda v rozporu s údajným zájmem Tesly o přesunutí světa k čistším zdrojům energie a obchodu.

Dokud nebude energetická síť dekarbonizována na místech, jako je Rusko a Čína, těžba bitcoinů zůstává poměrně špinavým, vysoce uhlíkovým obchodem. „Je to nezodpovědné,“ tvrdí odborníci. Tento krok společnosti lze považovat za další příklad absurdity kapitálových trhů USA v dnešním investičním prostředí  a skrytého cynismu některých z jejich největších příjemců. Pozorovatelé průmyslu na Wall Street také kritizovali velké investice Tesly do bitcoinů.

Odborníci poukazují na to, že Muskovy tweety o bitcoinech a dogecoinech by mohly porušit jeho dohodu s Komisí pro cenné papíry (SEC). Současný nejbohatší muž světa byl dříve pokutován regulačními orgány za své příspěvky na Twitteru. Musk uzavřel dohodu s SEC – zaplatil jako předseda Tesla a pokuta 20 milionů dolarů a Tesla zaplatila dalších 20 milionů dolarů.

Volatilita kryptoměny může nejen ovlivnit financování Tesly, ale také zasáhnout její zákazníky. Bitcoinový humbuk vyvolaný Muskem se promítá do cen automobilů Tesla. „To by mělo být znepokojující jak pro investory, tak pro spotřebitele – zejména pokud mají být bitcoiny použity jako platební prostředky,“ napsal analytik GlobalData Danyaal Rashid.