Tesla hlásí rekordní zisk, stanovuje si ambiciózní cíle

Přidat na Seznam.cz

V loňském roce Tesla vydělala více než kdykoli předtím a navzdory vysoké inflaci, ekonomickým obavám a problémům v dodavatelském řetězci. V roce 2023 má být dodáno 1,8 milionu elektrických aut, uvedl zpravodajský německý portál Tagesschau a webový portál Globeecho.

Průkopník v oblasti elektromobilů Tesla opět zaznamenala rekordní zisky a prodeje. V roce 2022 zvýšila společnost Elona Muska svůj zisk meziročně o 128 procent na 12,6 miliardy dolarů (více než 262 miliard korun). Tesla to oznámila ve středu po uzavření americké burzy. Tržby vzrostly o 51 % na 81,5 miliardy dolarů (více než 1 787 bilionu korun).

Rok 2023 by však mohl být obtížnější. Vedení si je vědomo, že existují otázky týkající se „nejistého ekonomického prostředí“, uvedlo v dopise akcionářům.

Lídr na trhu v segmentu e-automobilů nicméně vytyčil ambiciózní cíle pro nový rok. Tesla chce v roce 2023 co nejrychleji zvýšit výrobu a vidí se na cestě k dodání přibližně 1,8 milionu vozů. Společnost potvrdila, že v dlouhodobém horizontu bude i nadále usilovat o 50procentní roční růst. Tesla však tento cíl nesplnila již v roce 2022, místo toho se dodávky zvýšily o 40 % na 1,3 milionu elektromobilů. Za tři měsíce do konce prosince vzrostly oproti předchozímu roku pouze o 31 %.

Tesla z loňských problémů s výrobou a dodávkami vinila především situaci v Číně, kde covidové zákazy silně zatěžovaly velký závod v Šanghaji.

V posledním čtvrtletí roku 2022 zvýšila Tesla čistý zisk meziročně o 59 % na 3,7 miliardy dolarů (přes 81 miliard korun). Tržby se zvýšily o 37 % na 24,3 miliardy dolarů (blížící se 533 miliardám korun). To také znamenalo nový rekord společnosti na konci roku. Tyto údaje předčily očekávání analytiků. Přesto investoři reagovali opatrně a akcie po skončení obchodování zpočátku nenašly jasný směr.

Společnost Tesla si na finančním trhu prošla těžkými časy již v loňském roce. Cena akcií se v roce 2022 propadla přibližně o 65 %, ale v poslední době začala opět stoupat. Eskapády Elona Muska kolem kontroverzního převzetí internetové platformy Twitter a prodeje akcií Tesly, jimiž chtěl financovat transakci v hodnotě zhruba 44 miliard dolarů, se investorům příliš nelíbily. Od vlivných hlavních akcionářů se již objevily stížnosti, že technologický multimiliardář Teslu příliš zanedbává.

Zdroj: globeecho.com, tagesschau.de