Tchajwanský výrobce čipů TSMC se rozhodl postavit továrnu nedaleko Drážďan. Čipový průmysl je považován za pilíř tchajwanské národní bezpečnosti

Přidat na Seznam.cz

Tchajwanská společnost TSMC staví v Drážďanech novou továrnu na polovodiče. Správní rada schválila investici ve výši deseti miliard eur (přes 246 miliard Kč), oznámila TSMC. Továrna bude postavena společně se společnostmi Bosch, Infineon a NXP, uvedl deník Zeit a webový portál Cash.

TSMC chce v Drážďanech v budoucnu vyrábět čipy především pro automobilový průmysl. „Cílem je vybudovat moderní továrnu na výrobu polovodičů, která by splňovala budoucí kapacitní potřeby rychle rostoucího automobilového a průmyslového odvětví,“ uvedla společnost. Za tímto účelem plánuje TMSC v Drážďanech v budoucnu zaměstnat přibližně 2 000 pracovníků.

Plánovaná továrna bude mít měsíční výrobní kapacitu 40 000 tzv. waferů, které obsahují čipy v rozmezí 22 až 28 nanometrů a dvanáct až 16 nanometrů. TSMC plánuje zahájit výstavbu továrny v druhé polovině roku 2024. Továrna by měla zahájit výrobu do konce roku 2027.

Miliardová podpora od vlády

O konečné výši investice bude rozhodnuto, až bude jasno o financování projektu ze strany vlády, uvedla společnost TSMC. Výstavbu továrny podporuje také spolková vláda. Podle zprávy činí dotace pět miliard eur, které půjdou z fondu spolkové vlády pro klima a transformaci (KTF).

Společnost TSMC bude údajně vlastnit 70 % navrhovaného společného podniku. Společnosti Bosch, Infineon a NXP budou mít každá desetiprocentní podíl.

Teprve v květnu začal německý Infineon stavět v Drážďanech továrnu na čipy za pět miliard eur, v přepočtu kolem 121 miliard korun. Bosch a americká společnost GlobalFoundries mají v Drážďanech rovněž velké závody.

Čipový průmysl jako pilíř národní bezpečnosti

TSMC je největším smluvním výrobcem čipů na světě. Společnost se specializuje na výrobu miniaturizovaných a úsporných čipů, a je proto důležitá mimo jiné pro výrobce chytrých telefonů. Velké závody TSMC pro tyto účely se nacházejí v areálu společnosti na Tchaj-wanu, což je vzhledem k napětí s Čínou považováno za geopolitické riziko pro celý elektronický průmysl.

Na Tchaj-wanu je čipový průmysl považován za „pilíř národní bezpečnosti“. Mnozí odborníci předpokládají, že význam tohoto odvětví dosud zabránil Číně v útoku na Tchaj-wan.

Zdroj: cash.ch, zeit.de, redakčně upraveno