Svého podnikání a značky v Rusku se vzdává také řetězec kaváren Starbucks

Přidat na Seznam.cz

Konec přibližně po 15 letech. Rusové se kvůli válce na Ukrajině budou muset v budoucnu obejít bez kávy Starbucks. Zaměstnanci budou prozatím nadále dostávat mzdu, informuje deník Der Spiegel a deník Kleine Zeitung.

Největší světový kavárenský řetězec Starbucks se chce po zhruba 15 letech zcela stáhnout z Ruska kvůli válce proti Ukrajině. Společnost oznámila, že v zemi trvale uzavře své obchody a vzdá se přítomnosti své značky. Společnost Starbucks již v březnu na protest proti invazi na Ukrajinu pozastavila svou činnost v Rusku.

Řetězec působí v Rusku od roku 2007 a v poslední době zde měl asi 130 prodejen s přibližně 2000 zaměstnanci. Starbucks tvrdí, že bude zaměstnancům po dobu šesti měsíců vyplácet mzdu a podporovat je při hledání nového zaměstnání. Společnost neposkytla žádné informace o konkrétním harmonogramu a průběhu stahování z Ruska ani o finančních podrobnostech, informuje Kleine Zeitung.

McDonald’s, Siemens, Henkel

Starbucks je se svým stažením v dobré společnosti, teprve před týdnem oznámil americký řetězec rychlého občerstvení McDonald’s, že se v důsledku ruské agresivní války vzdává svého podnikání v zemi se 144 miliony obyvatel. Společnost McDonald’s chce po více než 30 letech působení v zemi prodat své pobočky ruskému zájemci, oznámila společnost. Společnost dospěla k závěru, že vlastnictví ruských provozů již není udržitelné a také již není v souladu s hodnotami společnosti.

Také velké německé společnosti již dávno vyvodily důsledky. „Odsuzujeme válku na Ukrajině a rozhodli jsme se ukončit naše průmyslové obchodní aktivity v Rusku v řádném procesu,“ oznámil již 12. května generální ředitel společnosti Siemens Roland Busch. Společnost Henkel, která vyrábí spotřební zboží, v polovině dubna oznámila, že se ze země zcela stáhne. Společnost Henkel působí v Rusku již více než 30 let a provozuje zde jedenáct výrobních závodů.

Zdroj: Der Spiegel, Kleine Zeitung