Střet mezi Fordem a Teslou. Cenová válka mezi elektromobily je nadohled

Přidat na Seznam.cz

Tesla se vydala touto cestou, nyní ji následuje Ford a snižuje cenu Mustangu Mach-E. Elektrické SUV přímo konkuruje Modelu Y společnosti Tesla. Někteří analytici již nevylučují, že v USA dojde ke skutečné „cenové válce“ elektromobilů, uvedl webový portál Giga a deník Handelsblatt.

Několik týdnů poté, co Tesla snížila ceny svých elektromobilů po celém světě až o 20 procent, následuje její konkurent Ford v USA. Ford si nyní za svůj nadějný elektrický crossover SUV Mustang Mach-E účtuje v závislosti na modelu až o několik tisíc dolarů méně. Akcie společnosti Ford na začátku pondělního obchodování klesly přibližně o 2 %.

Marin Gjaja, ředitel zákaznické divize elektromobilů společnosti Ford, uvedl, že společnost udržuje konkurenceschopné ceny a zkracuje čekací doby pro zákazníky. Zákazníci Mach-E, kteří čekají na dodání objednaného vozu, by měli automaticky obdržet sníženou cenu. Ford vyrábí také plně elektrický pickup F-150 Lightning a plně elektrickou dodávku. K případnému snížení cen těchto modelů se americká automobilka nevyjádřila.

Tesla nedávno snížila ceny některých svých vozů po celém světě až o pětinu, aby nalákala nové kupce. Generální ředitel Tesly Elon Musk minulý týden naznačil, že snížení cen vedlo k nárůstu objednávek. Řada kupujících vozů Tesla se kvůli tomu rozzlobila a požadovala, aby jim byly snížené ceny přiznány i zpětně.

Analytici již nevylučují cenovou válku u e-automobilů

„Nyní v USA začíná malá cenová válka elektromobilů,“ komentoval krok Fordu na Twitteru Dan Ives, analytik společnosti Wedbush Securities. Krok společnosti Tesla je podle něj „velkou ranou pro vyhlídky konkurenčních modelů elektromobilů“. A Mustang Mach-E přímo konkuruje Modelu Y od Tesly, souhlasí Garrett Nelson, analytik společnosti CFRA Research. John Murphy, automobilový analytik Bank of America Merrill Lynch, dokonce již nevylučuje širší „cenovou válku“ v odvětví elektromobilů. Murphy v poznámce napsal, že mnoho automobilových společností na elektronických vozidlech prodělává a nyní musí hledat způsoby, jak tyto modely vyrábět ještě efektivněji.

Podle dřívějších zpráv plánuje Ford výrazně zvýšit výrobu vozů Mach-E na 130 000 vozů. V listopadu generální ředitel společnosti Ford Jim Farley ještě zvýšil svůj záměr a prohlásil, že společnost plánuje do konce roku 2023 zvýšit celosvětovou výrobu elektromobilů na 270 000 vozů. Ford vyrábí model Mach-E v Mexiku a Číně.

Zdroj: giga.de, handelsblatt.com