Stellantis investuje v přepočtu přes 2,2 miliardy korun do lithia v USA. Je to nezbytná surovina pro výrobu baterií do elektromobilů
Americko-evropský automobilový gigant Stellantis, mezi jehož značky patří Jeep, Fiat a Peugeot, ve čtvrtek oznámil, že investuje více než 100 milionů dolarů (přes 2,2 miliardy korun) do nákupu amerického lithia, které je nezbytné pro výrobu baterií do elektromobilů, uvedl webový portál Barrons.
Podle dohody bude americká společnost Controlled Thermal Resources dodávat automobilce až 65 000 tun monohydrátu hydroxidu lithného ročně po dobu 10 let od roku 2027.
Tím se zvyšuje původní dohoda o dodávkách, podepsaná v loňském roce, na 25 000 tun ročně, uvedla společnost Stellantis ve svém prohlášení.
Dodávky amerického lithia znamenají, že elektromobily (EV) vyráběné společností Stellantis budou mít nárok na spotřebitelské pobídky podle přelomového plánu opatření v oblasti klimatu, který byl ve Spojených státech podepsán v loňském roce.
Zákon o snížení inflace (Inflation Reduction Act, IRA) směřuje přibližně 370 miliard dolarů v dotacích na americkou energetickou transformaci, včetně daňových úlev pro elektromobily a baterie vyrobené v USA.
Zákon stanoví, že pro získání spotřebitelské pobídky ve výši 3 750 dolarů musí být 40 % kritických minerálů v bateriích pro elektromobily, na které se vztahuje pobídka, vytěženo nebo zpracováno v zemích, které mají se Spojenými státy dohody o volném obchodu. Toto číslo se má v roce 2027 zvýšit na 80 procent.
Lithium prodávané společností Controlled Thermal Resources bude získáváno z geotermálních solanek v lokalitě v Kalifornii známé jako Hell’s Kitchen pomocí obnovitelné energie a páry, uvádí se v prohlášení.
V Evropě se společnost Stellantis spojila s australskou společností Vulcan Energy pro dva projekty těžby lithia, a to v Německu a ve francouzském regionu Alsasko.
Společnost plánuje, že do konce desetiletí budou elektromobily tvořit veškerý její prodej v Evropě a 50 % prodeje ve Spojených státech.
Zdroj: barrons.com, stellantis.com, redakčně upraveno