Stellantis a Samsung investují 74 miliard do druhé továrny na baterie ve Spojených státech

Přidat na Seznam.cz

Americko-evropská automobilka Stellantis a společnost Samsung ve středu oznámily, že plánují investovat 3,2 miliardy dolarů (skoro 74 miliard Kč) do své druhé továrny na baterie ve Spojených státech, uvedl webový portál Barrons a portál Investopedia.

Společnosti již v červenci oznámily, že postaví druhý závod v USA, který bude dodávat baterie pro Stellantis, mezi jehož značky vozidel patří Fiat, Jeep a Peugeot, ale výši investice ani místo nezveřejnily.

Středeční prohlášení obsahovalo také oznámení, že závod bude umístěn ve městě Kokomo ve státě Indiana na středozápadě USA, kde probíhá výstavba první továrny.

Společnosti uvedly, že první továrna StarPlus Energy bude otevřena v prvním čtvrtletí roku 2025 a její roční výrobní kapacita bude 33 GWh.

Druhá továrna by měla zahájit provoz počátkem roku 2027 s roční výrobou 34 GWh. Celkové investice do obou továren mají dosáhnout 6,3 miliardy dolarů (kolem 145,5 miliardy Kč).

Společnost Stellantis plánuje, že do roku 2030 budou bateriové elektromobily tvořit 100 % prodejů osobních automobilů v Evropě a 50 % prodejů v segmentu lehkých nákladních automobilů v USA.

„Vozy na baterie, které přicházejí do našich severoamerických značek, hrají důležitou roli v naší snaze nabídnout čistou, bezpečnou a cenově dostupnou mobilitu pro všechny a dosáhnout odvážného cíle nulových emisí uhlíku do roku 2038,“ řekl Mark Stewart, provozní ředitel společnosti Stellantis North America.

Zdroj: barrons.com, investopedia.com, redakčně upraveno