Startupy ve střední a východní Evropě jsou na vzestupu

Přidat na Seznam.cz

Podle zprávy, kterou připravila nizozemská zpravodajská platforma Dealroom ve spolupráci s Google for Startups a londýnskou společností rizikového kapitálu Atomico, přesahuje celková hodnota startupů v regionu 215 miliard dolarů, což představuje 19násobný nárůst oproti roku 2010. Informuje na svém portálu web forsal.pl.

Z údajů vyplývá, že ve střední a východní Evropě dosud vzniklo 34 „jednorožců“. Jednorožci jsou startupy, jejichž hodnota se odhaduje na nejméně 1 miliardu dolarů. Pro srovnání, v roce 2015 bylo v regionu pouze šest takových společností.

Ze zprávy rovněž vyplývá, že 31 procent „jednorožců“ bylo založeno bez externího investora (byly založeny na principu bootstrap). Ve zbytku Evropy bylo založeno bootstrappem pouze 7 procent všech startupů. Dealroom to označil za další důkaz silných podnikatelských základů obyvatel regionu.

Zpráva vyzdvihla Estonsko, které se může pochlubit jedním z největších startupových ekosystémů v regionu, a poukázala na to, že tato malá země je lídrem, pokud jde o počet startupů na obyvatele a počet investic do startupů na obyvatele (2 282 dolarů na obyvatele).

„Pevně věřím, že střední a východní Evropa má obrovský potenciál stát se kolébkou nejhodnotnějších evropských firem. Všechny ingredience potřebné pro tento úspěch již existují, jsou to odhodlání lidí zakládajících podniky, kvalifikovaný personál a pracovitost,“ uvedl Saša Vidiborskij ze společnosti Atomico.

Zdroj: forsal.pl