Start-up DeepL úspěšně konkuruje Google Translate a ChatGPT, dnes má hodnotu 2 miliard dolarů (asi 49 miliard korun)

Přidat na Seznam.cz

Překladatelská služba Deepl se dnes vyrovná velice úspěšně překladačům, jako je Google Translate nebo ChatGPT. Jak píší deníky Zeit a Manager-magazin, tak společnost dostala od mezinárodních investorů 300 milionů dolarů (přibližně 7 miliard korun) na podporu dalšího růstu.

Společnost DeepL se tak stává nejhodnotnější v oblasti umělé inteligence v Německu. A tak díky penězům od investorů má hodnotu téměř 2 miliard dolarů (přibližně 49 miliard korun). Nejvíce investující je Index Ventures, který se zabývá rizikovým kapitálem. Dalšími investory jsou ICONIQ Growth a Teachers‘ Venture Growth. Jako další investoři jsou IVP, Atomico a Wil. Společnost DeepL tak přebrala první místo po společnosti Helsing.

DeepL spolehlivě válcuje Google

Nebylo tomu ale vždy, že DeepL válcovala největší giganty. Největším konkurentem je například překladač Google Translate se svou překladatelskou aplikací. V současnosti jsou zde i další velcí konkurenti, jako je Al start-up OpenAl s ChatGPT. DeepL může konkurovat především v tom, že nabízí bezplatné služby pro překlady krátkých textů. Může ovšem také nabídnou placené překládání, které je vhodné pro firmy a také organizace. Ty především potřebují překlady velkého množství textů. Společnost může také nabídnout překlad pro 32 jazyků. Nedávno přibyl do portofolia DeepL také asistent psaní s umělou inteligencí. Tento asistent je založen na vlastním velkém jazykovém modelu s umělou inteligencí.

Společnost DeepL zaměstnává v současnosti 900 lidí. Překlady jsou na internetu hodnoceny o dost lépe než překlady Google Translate. V současné době využívá překlady více než 100 000 společností včetně vlád a dalších organizací. Jak ředitel a zakladatel DeepL Jaroslaw Kutylowski řekl, investice budou využity pro růst. Letos byla například otevřena pobočka v Texasu a i dále chce společnost otevírat další pobočky v USA. Společnost byla založena v roce 2016 pod hlavičkou online slovníku Linguee.

Zdroj: Zeit, Manager-magazin