Společnost Volvo Cars chce pokračovat v IPO a vstupu na stockholmskou burzu

Přidat na Seznam.cz

Výrobce automobilů Volvo Cars oznámil plány na primární veřejnou nabídku akcií, což trh již očekával, a tento krok by mohl výrazně zvýšit ocenění společnosti, píše portál GP.se.

Společnost Volvo Cars v pondělí oznámila, že plánuje primární veřejnou nabídku akcií (IPO), která vyvrcholí vstupem na index Nasdaq ve švédském Stockholmu. IPO společnosti Volvo, jejímž většinovým vlastníkem je čínská společnost Geely, trh očekával, neboť sama společnost již dříve odhalila záměr uskutečnit takovou operaci.

V prohlášení společnost uvedla, že se jedná o způsob, jak „podpořit transformaci společnosti a její další růst“. Podle informací, které společnost zveřejnila, by tento návrh IPO měl spočívat v „emisi nových akcií společnosti Volvo Cars“ s cílem „získat přibližně 25 miliard švédských korun“, což odpovídá 2,5 miliardám eur (cca 63 miliardám Kč).

Podle deníku Financial Times by tato operace mohla podle zdrojů blízkých této záležitosti vynést společnosti minimálně 20 až 30 miliard dolarů.

„Dnešní den je pro naši společnost důležitým milníkem, protože jsme oznámili, že hodláme společnost Volvo Cars připojit k burze Nasdaq Stockholm,“ uvedl v prohlášení generální ředitel společnosti Volvo Cars Håkan Samuelsson. „Navrhované IPO představuje novou kapitolu pro společnost Volvo Cars a my zveme švédské i mezinárodní investory, aby se podíleli na našem budoucím růstu a vytváření hodnot.“

Podle tohoto šéfa „rozhodnutí pokročit v IPO pomůže posílit značku a urychlit transformační strategii“a jako příklad uvádí úplnou elektrifikaci vozů.

Společnost Geely, která koupila Volvo Cars v roce 2010, zůstane největším akcionářem společnosti i po dokončení IPO. Společnosti AMF a Folksam, které vlastní 2,2 % společnosti Volvo Cars, hodlají zůstat akcionáři společnosti i po IPO.

„Podpořili jsme transformaci a růst této ikonické švédské značky v období, které nemá v našem oboru obdoby. Během posledního desetiletí se společnost Volvo Cars proměnila v jednoho z nejrychleji rostoucích světových výrobců automobilů. Jako většinový akcionář budeme i nadále podporovat společnost Volvo Cars v tomto úspěšném globálním příběhu,“ říká Eric Li, předseda představenstva společnosti Volvo Cars, který je zároveň předsedou představenstva čínské společnosti Geely.

Čínská společnost Geely se již v roce 2018 pokusila dostat Volvo Cars na burzu. Od těchto plánů však bylo upuštěno kvůli obchodní válce mezi Spojenými státy a Čínou.

Zdroj: gp.se