Společnost Volkswagen bude propouštět tisíce lidí, chce jim dát vysoké odstupné

Přidat na Seznam.cz

Německý výrobce automobilů Volkswagen se chystá propouštět velké množství zaměstnanců. Přišel tedy proto s konceptem propouštění, píší deníky Merkur a Handelsblatt.

Společnost Volkswagen se chystá do roku 2026 ušetřit pětinu administrativních nákladů na zaměstnance. Dost spoléhá na to, že velká část zaměstnanců půjde do předčasného důchodu. Ovšem vytvořila také program propouštění. Restrukturalizace má být promyšlená a cílená.

Volkswagen představil program snižování nákladů

Společnost Volkswagen přišla s tzv. výkonnostním programem, který má přispět k zisku až 4 miliard eur (přibližně 100 miliard korun). Do roku 2026 chce pak dosáhnout zisku až 10 miliard eur (přibližně 252 miliard korun). Ovšem musí zrušit hodně pracovních míst. Zatím není jasné, kolik konkrétních míst a zaměstnanců se to týká.

Zaměstnanci by díky programu propouštění mohli obdržet odstupné ve výši více než 450 000 eur (přibližně 11 milionů korun). Nejvyšší možné odstupné by mělo být 404 700 eur (přibližně 10 milionu korun). Tato částka se bude týkat všech, kteří budou mít odpracováno nejméně 20 let a jsou zároveň zařazeni do nejvyššího stupně platové tabulky. Navíc každý, kdo se rozhodne přijmou odstupné rychle, může získat bonus ve výši 50 000 eur (přibližně 1 milion korun). Toto však platí pro ty zaměstnance, kteří zde mají odpracováno 5 a více let a nahlásí se během dvou týdnů. Ti kteří mají odpracováno 5 let, by měli dostat 17 700 eur (446 tisíc korun) dle kolektivní smlouvy. U manažerů se dnes ještě neví, kolik by měli dostat jako odstupné.

A není nevýhodné ani jít do částečného důchodu. Zde mají šanci zaměstnanci mít finančně zajištěný důchod. Navíc to může pomoci snížit počet zaměstnanců šetrně a efektivně.

Zdroj: Merkur, Handelsblatt