Společnost Stellantis, pod kterou spadají Jeep, Chrysler, Fiat, Citroen či Lancia, koupila podíl v čínské firmě. Ta bude poskytovat levnější elektromobily

Přidat na Seznam.cz

Společnost Stellantis, pod kterou která spadají značky jako Jeep, Chrysler, Fiat, Citroen či Lancia, se stala dalším světovým výrobcem automobilů, který se spojil s čínským startupem v době, kdy se závod o elektromobily (EV) stále rozhořívá. Nizozemská skupina ve čtvrtek oznámila, že získá 20% podíl ve společnosti Leapmotor, výrobci elektromobilů se sídlem v Chang-čou, za přibližně 36,8 miliardy Kč, uvádí CNN.

Obě společnosti vytvoří společný podnik, který Stellantisu poskytne exkluzivní práva na výrobu, vývoz a prodej vozidel čínské značky mimo Velkou Čínu. Plánem je začít vstupem na evropský trh. Stellantis bude společný podnik kontrolovat s 51% podílem, zatímco Leapmotor bude mít 49% podíl, informuje firma Stellantis. Nový podnik očekává zahájení dodávek v druhé polovině roku 2024.
Dohoda umožní společnosti Stellantis využít „nákladově efektivní ekosystém elektromobilů“ startupu pro své vlastní cíle, mezi něž patří závazek nabízet do roku 2030 více než 75 plně elektrických modelů.

Čínské značky přitahují stále větší pozornost zavedených výrobců automobilů díky své schopnosti vyrábět elektromobily rychlým tempem a s nižšími náklady, což jim umožňuje účtovat zákazníkům nižší poplatky.
V červenci Volkswagen oznámil, že kupuje 5% podíl v čínském výrobci elektromobilů Xpeng, a představil strategické partnerství pro společný vývoj nových vozidel.
Minulý měsíc bylo oznámeno, že Mercedes jedná o investici do čínského výrobce elektromobilů Nio výměnou za využití výzkumu a vývoje a technologií tohoto startupu. Mluvčí Mercedesu ve čtvrtek sdělil CNN, že stojí za svým předchozím prohlášením, že jeho generální ředitel vede průběžný pravidelný dialog s různými vedoucími představiteli odvětví, ale žádné plány na investici nebo spolupráci se společností Nio neexistují. Společnost Nio na žádost o komentář okamžitě nereagovala.

Na investory však zpráva o vytvoření společného podniku Stellantisu s Leapmotorem dojem neudělala. Akcie společnosti Leapmotor se ve čtvrtek propadly v Hongkongu o 11%.

Zdroj: CNN, Stellantis