Společnost Novo Nordisk se stala na dvě hodiny nejhodnotnější evropskou společností

Přidat na Seznam.cz

Humbuk kolem léku na hubnutí Wegovy způsobil prudký nárůst akcií společnosti Novo Nordisk. Naposledy dánská farmaceutická společnost dokonce nahradila francouzskou společnost na pozici nejhodnotnější společnosti na kontinentu, uvedl deník Stern a webový portál Capital.

Lék na hubnutí Wegovy dánské farmaceutické společnosti Novo Nordisk je velmi populární. Naposledy to výrobci dočasně pomohlo stát se nejhodnotnější společností v Evropě. Společnost Novo Nordisk svým oceněním na krátkou dobu předstihla společnost LVMH, giganta v oblasti luxusního zboží.

Tržní hodnota akcií výrobce léků v pátek vzrostla na 421 miliard dolarů (přes 9,5 miliardy Kč), více než u pařížské luxusní skupiny, jejíž tržní kapitalizace ve stejnou dobu činila 420,97 miliardy dolarů (přes 9,5 miliardy Kč, ale o několik desítek milionu méně než Novo Nordisk). O něco později však LVMH zase předstihla Novo Nordisk.

Akcie společnosti Novo Nordisk se od roku 2020 ztrojnásobily. Jen v srpnu akcie vzrostly o téměř 20 % poté, co studie prokázala jasný přínos jejího léku na obezitu při kardiovaskulárních onemocněních.

Nyní Novo Nordisk uvádí na britský trh svůj lék na hubnutí Wegovy, dosud byl k dispozici v USA, Dánsku, Norsku a Německu.

Zdroj: capital.de, stern.de, redakčně upraveno