Společnost Electronic Arts a FIFA se rozcházejí po desetiletích partnerství

Přidat na Seznam.cz

Společnost Electronic Arts (EA) se po téměř tříleté spolupráci rozchází s řídícím orgánem světového fotbalu FIFA a ukončuje jednu z nejúspěšnějších videoherních sérií na světě, která vydělala miliardy dolarů na tržbách, informuje deník RTE a deník The New Yourk Times.

Společnost EA učinila FIFA „významnou nabídku“ na osmileté období exkluzivity všech herních a esportových práv FIFA, ale fotbalový orgán nebyl ochoten uzavřít všechna svá herní a efotbalová práva pouze s jedním vydavatelem, uvedly zdroje obeznámené s touto záležitostí.

FIFA uvedla, že uvede na trh nové fotbalové videohry vyvinuté studii a vydavateli třetích stran, ale dodala, že udělila nové krátkodobé prodloužení společnosti EA Sports, aby mohla ještě letos uvést na trh nový titul „FIFA23“.

EA již před několika měsíci signalizovala, že se tento vztah blíží ke konci.

Současná smlouva se společností měla vypršet po mistrovství světa v Kataru, přičemž fotbalový svaz usiloval o zvýšení příjmů a EA se snažila rozšířit značku FIFA do nových oblastí, jako jsou NFT a zajímavosti z reálných her.

FIFA usilovala o minimálně dvojnásobek 150 milionů dolarů (3,5 miliardy Kč), které ročně dostávala od EA Sports, svého největšího komerčního partnera, uvedl deník New York Times a dodal, že existovala různá očekávání ohledně toho, co by měla nová smlouva obsahovat.

Oba subjekty se však údajně dohodly na zachování partnerství až do mistrovství světa žen v létě příštího roku.

Společnost EA uvedla, že v roce 2023 plánuje spustit rebrandovanou verzi hry „EA Sports FC“, která bude mít více než 300 licenčních partnerů, včetně Premier League, LaLigy a UEFA.

Licenční smlouvy pomohou EA zachovat většinu slavných světových klubů a hvězd s jejich týmy a ligami, i když mistrovství světa a další akce řízené FIFA již nebudou zahrnuty, uvedl NYT.

Zdroj: RTE, The New Yourk Times