Společnost Bayer řeší stovky žalob v USA ohledně přípravku Glyfosát. Má být karcinogení, v EU je povolený

Přidat na Seznam.cz

Glyfosát je přípravek od německé společnosti Bayer, který slouží k hubení plevele. Již několik let je však kritizován za to, že je zdraví škodlivý. Hlavně v USA bylo podáno mnoho žalob. U soudů tak probíhají desítky sporů, a tak se Bayer rozhodl vyvíjet alternativu, jak píše deník Tagesschau.

Velká kritika na tento přípravek probíhá kvůli škodlivosti zdraví. Mnozí se domnívají, že má v sobě karcinogenní látky. Společnost Bayer se tak rozhodla pracovat na alternativě, která by měla být bezpečná. Mělo by se jednat o převratnou novinku za posledních 30 let. Společnost Bayer počítá s tím, že tuto alternativu uvede na trh v roce 2028.

Vleklé soudní spory

Podle neoficiálních informací bylo na konci ledna tohoto roku nevyřízených sporů v USA asi 54 000. A to přibližně o 2 000 více, než v říjnu roku 2023. Společnost Bayer vyčlenila rezervy již za tyto soudní spory téměř v přepočtu téměř 144 miliard korun.

Soudy v USA rozhodovali v žalobách různým způsobem. V poslední kauze bylo odškodné přisouzeno žalující straně, i když se společnost Bayer rozhodla odvolat. Přípravek glyfosát na hubení plevele nebyl nikdy uznán oficiálně jako zdraví nebezpečný. EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) minulý rok zdůraznil, že se neobjevily žádné podněty k tomu, že by glyfosát byl nebezpečný pro životní prostředí nebo pro člověka. Komise EU pak oznámila, že povolení prodávat tento prostředek bude prodlouženo na dalších 10 let, ale s omezeními. Německo může například používat glyfosát pouze na plochách, které jsou ohrožené erozí nebo na zvláště odolné plevely. Nesmí se používat u vodních ploch.

Zdroj: Tagesschau, European Commission