Spojené arabské emiráty (SAE) lákají stále více zahraničních společností na výhodné daňové podmínky

Přidat na Seznam.cz

Podle skupiny Tax Justice Network Spojené arabské emiráty přilákaly investice v hodnotě více než 200 miliard dolarů (asi 4 biliony Kč). Stali se jedním z nejrychleji rostoucích daňových rájů. V žebříčku zemí, které lákají firmy na nízké daně, se probojovali do první desítky.

Britské Panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy a Bermudy stále zůstávají nejvyhledávanějšími jurisdikcemi firem, které se snaží o minimalizaci daní, následované Nizozemskem. Spojené arabské emiráty se poprvé umístili na 10. místě poté, co nadnárodní společnosti přesměrovaly přes Nizozemsko do SAE přímé zahraniční investice v hodnotě 218 miliard dolarů, aby ušetřili na daních. To představuje nárůst investic o téměř 180%.

Mluvčí nizozemského ministerstva financí uvedla, že Amsterdam zavedl tzv. zadržovací daň, která se platí z odchozích financí a jejím cílem je zastavit toky peněz přes Nizozemsko do zemí s nízkým zdaněním včetně SAE a Bermud. I Dubaj, hlavní město SAE, tvrdě zasáhla pandemie nového koronaviru, protože blokády poškodili jeho cestovní ruch. A zároveň nižší ceny ropy negativně ovlivnily pokladnu emirátu v Perském zálivu.

Ve snaze zabránit úbytku obyvatel a oživit trh s nemovitostmi po odchodu mnoha emigrantů a po ztrátě pracovních míst, vláda v SAE uvolnila daňová pravidla aby povzbudila mezinárodní společnosti k založení sídla v emirátech a nabízí víza bohatým cizincům.

Emiráty už za to kritizovala Financial Action Task Force, globální skupina, které se věnuje praní peněz. SAE zároveň nedávno schválili vytvoření nového vládního úřadu pro boj proti praní špinavých peněz a financování terorismu.