Soud zmrazil majetek Volkswagenu v Rusku

Přidat na Seznam.cz

Ruský soud zabavil veškerý majetek společnosti Volkswagen v Rusku, a to v soudním sporu mezi ruskou automobilkou GAZ a Volkswagenem.

Vyplývá to ze soudních dokumentů, které viděla tisková agentura Reuters. VW ukončil spolupráci v srpnu loňského roku, načež GAZ podal žalobu. Do té doby GAZ vyráběl vozidla pro VW. GAZ vyčíslil škodu na téměř 16 miliard rublů (4,65 miliardy Kč), uvádí deník Tagesschau a deník Welt.

Plánovaný prodej závodu v Kaluze

Ruská automobilka, která byla kdysi známá výrobou sedanů Volha, byla do loňského roku výrobním partnerem VW v Rusku. Továrna v Nižním Novgorodu vyráběla několik modelů VW a montovaly se zde mimo jiné i vozy Škoda Octavia a Škoda Rapid. V květnu loňského roku vstoupily v platnost americké sankce proti automobilce GAZ, načež VW oficiálně odstoupil od spolupráce a nabídl zaměstnancům závodu odstupné.

Výroba zde byla zastavena krátce po zahájení ruské útočné války proti Ukrajině, stejně jako ve vlastním závodě VW v Kaluze, 150 kilometrů jižně od Moskvy. Naposledy vyšlo najevo, že německá automobilka jedná o prodeji svého závodu a dalších aktiv v Rusku. Jako o možném kupci se uvažovalo o skupině prodejců automobilů Avilon, takové obchody však musí schválit ruská vláda.

Zdroj: tagesschau.de, welt.de, redakce