Skupina Volkswagen: 30 000 ohrožených pracovních míst

Přidat na Seznam.cz

Podle zprávy německého listu Handelsblatt, řekl generální ředitel skupiny Volkswagen Herbert Diess na zářijovém zasedání dozorčí rady, že pokud společnost rychle nepřejde na elektromobilitu, může přijít o 30 000 pracovních míst. Diess má na mysli společnost Tesla, která vyvíjí tlak, aby automobilky zlepšily svou strategii v oblasti elektrických vozidel.

Mluvčí VW potvrdil Diessův postoj k tomu, že Tesla a další výrobci nutí německý automobilový koncern urychlit přechod na elektromobily a také popřel, že by byly provedeny konkrétní výpočty, kolik pracovních míst by mohlo být zrušeno.

Tesla plánuje ve svém novém německém závodě nedaleko Berlína vyrábět až 500 000 vozů ročně a zaměstnat 12 000 lidí. Volkswagen zaměstnává 25 000 lidí, kteří v továrně ve Wolfsburgu vyrobí 700 000 vozů, využívá tedy dvojnásobek pracovních sil.

Mluvčí rady zaměstnanců Volkswagenu uvedl, že „snížení počtu pracovních míst o 30 000 je absurdní a nepodložené“. Další mluvčí odborů v německé spolkové zemi Dolní Sasko, která je druhým největším akcionářem skupiny uvedl, že takové škrty „nepřicházejí v úvahu“.

Elektromobily mají mnohem méně dílů než automobily se spalovacími motory, proto také jejich výroba vyžaduje méně pracovníků. Podle nedávného odhadu by německý automobilový průmysl mohl do roku 2025 ztratit přibližně 100 000 pracovních míst, a to právě kvůli elektrifikaci.

Šéf technologické divize Volkswagenu Thomas Schmall v rozhovoru pro Manager Magazin, který byl zveřejněn ve středu uvedl, že automobilka zvažuje, že vedle stávajících plánů na IPO divize baterií uvede na burzu i svou divizi nabíjení a energie pro automobily. Tato rozhodnutí však budou přijata až za dva roky.

Zdroj: Handelsblatt, Manager Magazin