Silnice v budoucnu? Možná se budou vyrábět z recyklovaného plastu. První projekt už slouží veřejnosti

Přidat na Seznam.cz

Dva Holanďané, Anne Koudstaal a Simon Jorritsma, navrhli v roce 2013 první koncept silnice vyrobené z recyklovaného plastu, která řeší i některé problémy související se změnou klimatu. První silnice už slouží veřejnosti a firma produkt uvedla úspěšně na trh, píše The Guardian a Orbia.

Přesvědčeni o tom, že silnice z plastu, nadbytečného odpadového materiálu, budou představovat obrovský krok vpřed v rozvoji měst a při snižování škod na životním prostředí, se inženýři odhodlaně pustili do práce na vývoji prototypu a po mnohaletém vývoji založili firmu PlasticRoad, která uvedla svůj první produkt na trh v roce 2021.

Silnice bez asfaltu, betonu, pouze z plastového odpadu

Vytvořit první funkční model nebylo jednoduché, na cestě bylo mnoho překážek. Jednou z nich bylo, jak proměnit plast na jedno použití v něco, co je dostatečně pevné, aby zvládlo neustálý provoz. PlasticRoad odpověď našla a je to obchodní tajemství společnosti.

V roce 2016 byl připraven prototyp silnice na první interní zkoušku. Tiše, bez fanfár nainstaloval tým PlasticRoad testovací silnici v Nizozemsku. Přes rok po zkušební plastové silnici denně bez problémů projížděla auta a malé náklaďáky.

Pilotní projekt 30metrové cyklostezky byl otevřen pro veřejnost 11. září 2018 za velké pozornosti médií a veřejnosti. V duté části PlasticRoad jsou nainstalovány senzory, které poskytují informace pro další vývoj, je v nich místo pro vedení kabelů elektrické instalace a jiných služeb a vlastní systém ukládání a odvodňování dešťové vody.

Vozovka je lehká, pokládka je rychlá. Jsou použity materiály, které jsou levnější než tradiční materiály pro stavbu silnic. Silnice se dodává v prefabrikovaných modulech, které je možné snadno vyměnit a pak kompletně zrecyklovat na nové prvky PlasticRoad. Výrobní a spotřební cyklus jsou úzce propojeny.

Druhý pilotní projekt byl položen koncem téhož roku ještě v Giethoornu, rovněž v Nizozemsku, s cílem otestovat produkt na horším půdním podkladě.

Od roku 2021 vyrábí firma ve vlastním závodu v Hardenbergu. Silnice firmy, která se letos přejmenovala na CirculinQ, se hodí pro cyklistické stezky, chodníky, pěší zóny a parkoviště. PlasticRoad je jen název vlastního produktu. Jeho modulové části jsou dostupné v šířce od 1 do 4 metrů a vydrží zátěž až do 5 tun.

Pokud úspěšně pokročí firemní vývoj, do budoucna počítá firma CirculinQ i s výrobou silnic pro městský provoz. Dnešními akcionáři společnosti jsou velké stavební či betonářské firmy.

Zdroj: The Guardian, Orbia, CirculinQ